Türk musikisi alanında çıkan süreli yayınların değerlendirilmesi
Evaluation of the periodicals issued on turkish music
- Tez No: 358289
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezdeki amaç ?Türkiye?de 1900-2013 yılları arasında süreli musiki yayıncılığının Nitel ve Nicel Durumu nedir?? soru tümcesini yanıtlamaktır. Söz konusu süreli yayınların 1900?den 1928 yılında yapılan harf devrimine kadar geçen süreçteki nicel ve nitel sonuçları 1928 yılında yapılan harf devrimi sonrasında süreli yayınların nicel ve nitel durumları ve süreli musiki yayıncılığında en uzun süreli yayına sahip derginin [Musiki Mecmuası: 1948-2007] nitel ve nicel özelliklerine ait bulgulara alt araştırma soruları kapsamında yanıtlar aranmıştır. Araştırma yöntemi nitel ve nicel yöntem olarak seçilmiş ve betimsel istatistik işlemleriyle elde edilen sayısal veriler nitel bulguların birer dökümü niteliğinde tezde verilmiştir. Veri toplama aracı belge taramadır. Veri çözümleme aracı içerik çözümlemesi ve sayısal döküm olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen bulgular üç temel alt başlıkta verilmiş olup, sonuçlar aynı sıralama ile metinleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre birkaç örnek sonuç aşağıda verilmiştir. 1. 1900?den günümüze 112 adet musiki odaklı süreli yayın tespit edilmiştir. 2. 1900?den günümüze musiki odaklı olmayan ama içinde musiki odaklı yazılar olan toplam 67 adet dergi tespit edilmiştir. Söz konusu dergilerde musiki odaklı 1148 adet bilimsel yazı tespit edilmiştir. 3. Musiki Mecmuası dergisi musiki süreli yayınları içerisinde 59 yıl boyunca 477 sayı yayımlanmış en uzun ömürlü ve en çok sayısı olan dergidir. 4. Musiki Mecmuası dergisine yönelik nitel bulgulardan elde edilen sonuçlara göre dergi içindeki yazılar 27 alt başlıkta toplanmaktadır. 5. Musiki Mecmua?sının yayımlanan 477 sayısından toplam 5428 adet bilimsel yazı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of thıs thesıs ıs to answer the questıon of ?Qualitative and Quntitative status of the periodicals issued öin Turkey on music between the periods of 1900-2013.What are the Qualitative and Quantitative status of the subject periodicals since 1900 up to the Alphabet Revolution; and after the alphabet Revolution 1928, as well as the Musiki Mecmuası ( Music Periodical ) : [ 1948-2007] whichisthe longest period among the music periodicals? Answers have been researched under the scope sub-research.Research method is a breakdown of the Qualitative findings described by stactistics in Qualitative and Quantitative tems. Data has been collected by means of data research and interpreted according to the content and qualitive breakdown . Findings obtained have been categorized under three basic headinesand the resultshave been written in this regard . Some of the results are as follows. 1. 112 periodicals have been found related to music as from 1900 to presenr day. 2. 67 periodicals have been found not related to music but issued articles related to music as from 1900 to present day. 1148 academic articles relatd to music have been found ın tehse periodicals 3. Totally 477 issuesof Musiki Mecmuası had academic 5428 articles. 4. Musiki Mecmuası priodical had 477 issues and was the periodical with a longest editorial life. 5. Results of the Quantitative findings related to ?Musiki Mecmuası? have been categorized under 27 sub headings.