Norm kadro uygulamalarının Türkiye'de kamu personel yönetimine olası etkileri
Possible effects of public personnel administration in Turkey norm staff applications
- Tez No: 358290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hazırlayan: Cihan ÖZDİNLER Tez Adı : Norm Kadro Uygulamalarının Türkiye'de Kamu Personel Yönetimine Olası Etkileri ÖZET Türk kamu yönetimi, 2000'li yılların başlarından itibaren büyük bir değişim içerisine girmiş bulunmaktadır. Türkiye'de kamu personel yönetiminin, hem anlayış olarak, hem de yapısal olarak bir kriz durumunda olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum, kamu personel yönetiminde reformu bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu çerçevede, öncelikle mevcut kamu personel yönetimi anlayışımızın ve geçirdiği gelişim süreçlerinin etüt edilmesi ve problemli alanların teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu sürecinin başarıya ulaşması, ancak kamu yönetimindeki mevcut insan kaynağının doğru kullanılabilmesiyle mümkün olabilecektir. Kamu yönetiminde başarı ve belirlenen amaçlara ulaşabilme; insan kaynağının, nitelik ve nicelik olarak belirlenerek istihdam edilmesini, doğru pozisyonlarda yerleştirilmelerini, gelişimlerine yönelik eğitim almalarını sağlayacak plan, program ve bunları sağlamaya yönelik kullanılan araçlarla sağlanabilir. Bu ise, bugün gelişmiş olarak nitelendirilen ve gerek az gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin model olarak aldıkları birçok ülkede tamamlanmış olan, bilimsel kriterlere dayalı olarak gerçekleştirilen norm kadro çalışmaları ile gerçekleşebilir. Dünyadaki ve ülkemizdeki değişim olgusu, evrensel değerlere uygun bir personel yönetimini, özellikle insan kaynaklarından rasyonel bir biçimde yararlanmayı zorunlu kılmaktadır. İnsan kaynaklarının yeterli niteliklere sahip olması, doğru zamanda, doğru yerde, yeterli sayıda sağlanarak etkili, verimli ve rasyonel olarak kullanılması ve bu çalışmaların bilimsel verilere dayalı olarak gerçekleştirilmesi bir ihtiyaç haline gelmiştir. İnsan kaynakları yönetiminde başarı ve belirlenen amaçlara ulaşabilme; insan kaynağının, nitelik ve nicelik olarak belirlenerek istihdam edilmesini, doğru pozisyonlarda yerleştirilmelerini, gelişimlerine yönelik eğitim almalarını sağlayacak plan, program ve bunları sağlamaya yönelik kullanılan araçlarla sağlanabilir. Bu ise, bugün gelişmiş olarak nitelendirilen ve gerek az gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin model olarak aldıkları birçok ülkede tamamlanmış olan, bilimsel kriterlere dayalı olarak gerçekleştirilen norm kadro çalışmaları ile gerçekleşebilir. Anahtar Sözcükler 1. Kamu Yönetimi 2. Personel Yönetimi 3. Kamu Personel Yönetimi 4. İnsan Kaynakları Planlaması 5. Norm Kadro
Özet (Çeviri)
Preparet by : Cihan ÖZDİNLER Name of thesis: Possible Effects of Public Personnel Administration in Turkey Norm Staff Applications ABSTRACT Turkish public personnel management has been in a big renewal and transformation process since the beginning of 2000. It is observed that Turkish public personnel management has both conceptual and structural problems. Because of this problems, a reform is compulsory in public personnel management. In this context, firstly current public personnel management concept and its historical process should be examined detailed and then identified the problematical areas. The success of this process depends on the true employment of the current human resource inventory. Achieving the success and determined objectives in the public management is realized by the plan and program that allow for employment of them by determining the qualification and quantification of the human resources, for charging them in the correct positions and for providing the training addressing to development of them, and the tools which will allow them to achieve those. This may be realized by the Norm Permanent Staff studies which have been executed in the developed countries and many countries where both the less developed and developing countries consider them as the models and based on the scientific criteria. The fact of change in the world and in our country makes the personnel management which is complying with the universal values, especially getting benefit from the human resources in the rational manner necessary. It becomes a need that human resources have the adequate qualifications, to use them productively and rationally by providing them in the exact time and place and in the sufficient number, and to execute those studies based on the scientific data. Achieving the success and determined objectives in the human resources management is realized by the plan and program that allow for employment of them by determining the qualification and quantification of the human resources, for charging them in the correct positions and for providing the training addressing to development of them, and the tools which will allow them to achieve those. This may be realized by the Norm Permanent Staff studies which have been executed in the developed countries and many countries where both the less developed and developing countries consider them as the models and based on the scientific criteria. Key Words 1. Public Administration 2. Personnel Management 3. Public Personnel Management 4. Human Resources Planning 5. Norm Permanent Staff