Türkiye'de tohumluk tescil ve sertifikasyonunda veri tabanı uygulaması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 35831
  2. Yazar: M.EMİN AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
27 6.0ZET Tohum Tescil ve Sertifikasyonunda Veri Tabanı uygulaması ve yönetimi konusunda bir ihtiyacı karşılamak üzere bu program hazırlanmıştır. Program PC tabanlı 370 kb'ın üzerinde RANTa sahip her bilgisayarda çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Program bir EXE olduğu için çalıştırmak için hiç bir başka yazılıma gerek yoktur. Çeşit Özellik Belgesi'nin hazırlanması ve sorgulamanın otomasyonu sağlanmıştır. Verilerin kodlanarak girilmesi ile kullanım kolaylığı, veri giriş zamanı ve yerden tasarruf, çok dilde sorgulama ve rapor hazırlama imkanı, veri girişi sırasında yönlendirici bilgiler ve verinin girilmesinden sonra kontrol (pre and post validate), her türlü güncelleme yapma imkanı ve çok esnek bir dosya yapısı sağlanmıştır. Çok dilde sorgulama ve rapor alma özelliğinin sağlanması ile paket program diğer dillere çeviri konusunda kullanıcıya kolaylık sağlamıştır. Clipper 5.01'in Nested Dimension özelliğini yoğun bir şekilde kullandığı için ileride bu konuda araştırma yapacak araştırmacılara iyi bir örnek olduğu kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışma Türkiye'de Tohumluk Tescil ve Sertifikasyonda UPOV (International Union for the Protection Of New Varieties Of Plants -Uluslararası Yeni Bitki Çeşitlerini Koruma Birliği) standartlarına uygun bir uygulama ve yönetim için oluşturulmuştur. Clipper 5.01 ile hazırlanan bu pakette sorgulamanın ve Çeşit Özeldik Belgesi'nin otomasyonu için özel rutinler geliştirilmiştir; ve çıktıların yazıcı veya dosyaya yapılmasına imkan sağlanarak son kullanıcı için oldukça önemli kolaylıklar ve esneklikler ile donatılmıştır.. ABSTRACT This work has been carried out to create a database application and management program on Seed Certification according to the standarts determined by the UPOV. Clipper 5.01 has been used for this aim. Some special procedures and routines has been improved to accomplish the ease of queries and fulfilment of the Characteristic Certificate Forms. Some important comforts and utilities has been supplied for the end users by maintaining redirection of outputs to both printer and ascii files.