Adi fiğ ( Vicia sativa ) + bir yıllık İtalyan çimi-(Lolium multiflorum var. wester voldicum )'nde karışım oranlarının ot verimi ve bazı verim özelliklerine etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 35830
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SOYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
- 20 - ÖZET Aliağa/İzmir İlçesinde 1991-92 kış döneminde gerçekleştiri len çalışmada, Adi Fiğin Kubilay-82 ve Ürem-79 çeşitleri Biryıllıfc İtalyan Çimi(Efe-82) ile #100-75-50-25-0 oranında karıştırılarak yetiştirilmiştir. Tesadüf blokları desenine uygun olarak kurulan denemeden elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilmektedir : - ELe alınan Adi Fiğ çeşitleri arasında ;Botanik“Kompozisyon da fiğ oranı »Yeşil Ot Verimi,Kuru Madde Verimi ve Oranı bakımında fark bulunmakta, en iyi sonuçları Kubilay-82 çeşidi getirmektedir. Çeşitler arasında Bitki Boyu, Ham Protein Oran ve Verimi açısmdar fark bulunmamaktadır. - ”Karışım Oranları; Fiğde Bitki Boyu, Botanik Kompozisyonda I Oranı, Yeş£L Ot Verimi,Kuru Madde Oran ve Verimi ile Ham Protein Oranında etkili olmakta, Ham Protein Verimini ise etkilememektedir Karışımda çim oranı arttıkça verimler yükselmektedir. Çalışma sonucuna göre Ege Bölgesi Pamuk alanlarında kışlık Il.ürün yembitkisi olarak #25 Adi Fiğ (Kubilay-82) + #75 Biryıllık İtalyan Çimi(Efe-82) karışımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
- 21 - SUMMABY Kubilay-82 variety of common vetch and Ürem-79 variety were mixed with Efe-82 variety of italian rygrass in different rates like 100-75-50-25-0 # in this stud* conducted in Aliağa/îzmir at winter period of 1991-92 and“below mentioned results were ob tained : -Kubilay-82 was superior in terms of green matter yield, dry matter rate and yield. There were not significant differences in terms of plant height »crude protein rate and yield, -Green matter yield and dry matter rate and yield decreased as the rate of vetch was increased in the mixtures hut crude protein rate also increased while yield didn't changed. The highest yield was produced from the mixtures of 25$ ”Kubi- lay-82 + 75# italian rygrass.