Osmanlı başkentlerinde günümüz ezan ve salât-u selam musikisi uygulamalarının değerlendirilmesi
Assessment of performance of the nowadays azan and salât-u selam musikisi at the Ottoman capital
  1. Tez No: 358333
  2. Yazar: UĞUR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez TÜBAP 2012/193 No?lu proje desteği ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı Osmanlı Devletine başkentlik etmiş olan -Bursa/Edirne/İstanbul- illerindeki günümüz ?Ezan ve Salât-u Selam? musikisi uygulamalarını kayıt altına alarak notaya aktarmak ve icra sırasında ortaya çıkan makam ve ezgisel seyirlerin tespiti çalışmalarında bulunmaktır. Bu çalışmadaki araştırma evrenini ?Türkiye?de Cami Musikisi? oluştururken, çalışma evrenini ise; ?Ezan ve Salât-u Selam Musikisi? oluşturmaktadır. İlgili çalışmanın örneklemi ise; ?Bursa-Edirne-İstanbul İllerindeki Günümüz Sabah ve Akşam Ezanı Uygulamalarının Değerlendirilmesi İle Günümüz Salât-u Selam Musiki Uygulamalarının Değerlendirilmesi? olarak belirlenmiştir. Araştırma ana sorusu ?Osmanlı Başkentlerinde Ezan ve Salât-u Selam Musikisi Uygulamalarının Durumu Nedir?? şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemi olup, alan araştırması deseni ile örnek olay desenlerinde uygulanmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde sesli ve görüntülü kayıtlardan yararlanılmış, bu kayıtlar nitel çözümlemeden geçirilerek verilerin nota malzemesi ?Makam 0.1? adlı sayısal inceleme ve çözümleme programı ile çözümlenmiştir. Ortaya çıkan bulgular üç müezzin görüşlerini ve uzman müezzin görüş ve eleştirilerini kapsayacak biçimde metinleştirilmiştir: ?üç müezzinin birbirlerine tanımamalarına rağmen sabah ve akşam ezanı okuyuşlarındaki benzer icra ve üsluba sahip olmaları? sonucu örnek ve dikkat çekici sonuçlardan biridir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been made with the Project support of TÜBAP 2012/193. The aim of this research is to record and transfer the ?Ezan ve Salât-u Selam? musical performances to notes, and determine the appearing musical makam and melodical flow during performance in Bursa/Edirne/İstanbul which were once capital cities in the Ottoman Empire. In this thesis, while research area covers ?Mosque music in Turkey?, studying area covers ?ezan and salât-u selam music?. The sample of this study has been determined as the assessment of ezan performance at dawn and sunset prayer in Bursa-Edirne-İstanbul, and the assessment of salât-u selam music performances today. The fundamental question of this research has been determined as ? what is the case of Ezan and Salât-u Selam Music performances in the old Ottoman capitals? ?The research method is qualitative which consists of fieldwork and case study. Video and voice recordings has been used for acquiring data in this study. These recordings have been resolved as qualitative and datas? note materials have been resolved by ?Makam 0.1? which is a digital analyzing and resolving program. The findings have been typed by covering these three muezzins? opinions, together with expert muezzins? opinions and critics. Despite the fact that these three muezzins do not know about each other, the resemblance in their having similar performance and style in their reciting ezan has been one of the remarkable examples.