Halka açık işletmelerden muhasebe hile örnekleri ve çözüm önerileri
Public company accounting fraud samples and solution proposals
- Tez No: 358334
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET ÇALIYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Gelişen teknolojik gelişmeler ve sosyo - kültürel yenilikler ile tüketicilerin ihtiyacı değişmiş ve tüketim oranları artmıştır. Bu durumun sonucunda da işletmelerin kazançları giderek artmıştır. İşletmelerin finansman maliyetlerini azaltmak amacıyla yaşanan gelişmeler sonucunda halka açık işletme modeli ortaya çıkmıştır. Başta halka açık işletmeler olmak üzere ve diğer işletmeler üzerinde de tehdit unsuru olan muhasebe hileleri, her açıdan işletmeye kayıp yaşatan bir unsurdur. Rekabet artışı, teknolojideki gelişmeler, ekonomik krizler, işletme yönetiminin yüksek kar hedefi ve işletmenin çıkar gruplarının kazançlarını arttırma isteği şirketlerde hile yapılmasının önemli nedenleridir. Potansiyel yatırımcılar başta olmak üzere diğer paydaşları zarar uğratan muhasebe hileleri önemli skandallara yol açmıştır. Skandallar sonucu uluslararası camiada muhasebe ve denetim konularında belirleyici kurumlar, muhasebe hilelerini önleme ve ortaya çıkarma amacıyla çeşitli denetim standartlarını ve hile önleyici teknikleri geliştirmişlerdir. Bu çalışmada ilk olarak işletmelerin amaçları ve halka açık işletmelerin yapısına yer verilmiştir. Daha sonrasında daha sık görülen muhasebe hileleri türlerine değinilmiştir. Ayrıca yaşanan büyük skandallar muhasebe hilesi boyutuyla incelenmiştir. Bu skandallardan yola çıkarak muhasebe hilelerini ortaya çıkarmada ve önlemede kullanılan teknikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Emerging technological developments and socio - cultural innovations have changed the need of consumers and have increased consumption rates. As a result of this situation, business enterprises have gradually increased. In order to business financing costs reduce as a result of developments has emerged public held company models. Especially on public held companies and other companies threat to the accouting fraud, causing loss in the element from every respect. Increase competition, technology developments, economic crises, business management high profit target and companies? interest groups desire to increase profits the companies fraud of important reasons. Potential investors as well as other stakeholders inflict damage accounting fraud have led to important scandals. Result of the scandals in the international community accounting and auditing matters of determinant the corporate, for the purpose of preventing and uncovering accounting fraud have developed a variety of fraud prevention techniques and auditing standards. In this study, first of all given the companies objectives and public companies structure. It then mentioned the more common types of accounting fraud. In addition, the major corruption scandals investigated in terms of accounting fraud. Based on these scandals the techniques used are discussed in uncovering and preventing accounting fraud.