KOBİ'lerin gerçeğe uygun değer ile finansal raporlanması ve bir turizm işletmesinde uygulama
Financial reporting of SMEs with fair value and a practice of tourism corporation
- Tez No: 358347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN GÜVEMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırma, KOBİ TFRS'de yer alan gerçeğe uygun değerleme yöntemine odaklanmıştır. Çalışmada, bir turizm işletmesi olan ABC Ticaret Limited Şirketi'nin VUK'na göre düzenlenmiş 31 Aralık 2012 tarihli bilançosu, KOBİ TFRS ilk geçiş bilançosu olarak hazırlanmıştır. Şirketin KOBİ TFRS'ye göre ilk geçiş bilançosu hazırlama sürecinde, standart hükümleri çerçevesinde değerleme, sınıflandırma ve düzeltme işlemleri yapılmıştır. Bu işlemler yapılırken, KOBİ TFRS ile Türk Vergi Kanunu arasındaki farklılıklar ortaya koyulmuştur. Değerleme yöntemleri içerisinden de standartta belirtilen hükümler dikkate alınarak, gerçeğe uygun değerleme yöntemi seçilmiştir. Kurumsallaşma düzeyinin düşük olduğu,“vergi için finansal raporlama”anlayışının yaygın olduğu ve yöneticilerin yeterli donanıma sahip olmadığı KOBİ'ler, KOBİ TFRS'ye geçiş sürecinde geleneksel muhasebe sistemimizdeki farklılıklar nedeni ile sorunlarla karşılaşabilirler. Değerleme yöntemi olarak gerçeğe uygun değerleme yöntemi seçildiğinde, finansal raporlar doğru ve gerçek bilgiler sunar. Ancak, gerçeğe uygun değerin tespitindeki zorluklar nedeniyle bu değer subjektif unsurları içerebilir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on fair value accounting method founded in TFRS for SMEs. In this study, the balance sheet of a tourism business, ABC Trade Limited Corporation, which is dated December 31 2012 in accordance with Tax Procedures, was prepared as the first balance sheet of TFRS for SMEs. In the process, preparation of the company's first balance sheet according to TFRS for SMEs, valuation, classification, and correction within the scope of standard provisions were carried out. In this process, the differences between Turkish Tax Law and TFRS for SMEs have been revealed. Fair value method was chosen among the valuation methods by taking standard provisions into account. Low level of institutionalization, common approach to“financial reporting for tax”, and inadequateness of managers make SMEs face with problems in the process of transition to TFRS for SMEs due to the differences in the traditional accounting system. When fair value method is selected as a valuation method, financial reports offer true and accurate information. However, this value may contain subjective elements because of the difficulties in detecting the fair value.