Sermaye yapısının firma performansı üzerine etkisi: Borsa İstanbul'a kote edilmiş imalat şirketleri üzerine bir araştırma
Effects of capital structure on firm's performance: A study on manufacturing firms listed on İstanbul stock exchange
  1. Tez No: 358383
  2. Yazar: GİZEM ÖZSIRKINTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKHAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada sermaye yapısının firma performansı üzerindeki etkisinin ölçülmesi amacıyla Borsa İstanbul'a kayıtlı 139 imalat firması 2009-2013 dönemi için dinamik panel veri analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada firma karlılığı belirleyicileri olan özsermaye karlılığı (ROE) ve varlık getirisi (ROA) bağımlı değişken olarak kullanılırken, bağımsız değişken olarak sermaye yapısı belirleyicisi olan kaldıraç oranı kullanılmıştır. Bununla birlikte kontrol değişkeni olarak firma büyüklüğü ve büyüme kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, firmaların etkin bir borç yönetimiyle karlılıklarını arttırabilecekleri söylenebilir. Borç düzeyini doğru ayarlayan firmaların diğer firmalara göre daha iyi performans gösterecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study based on secondary data collected from 139 manufacturing firms listed on Istanbul Stock Exchange Market for the period 2009-2013 with attempt to investigate the relationship between capital structure and firm performance by using dynamic panel data analysis. The study uses performance measures return on asset (ROA), return on equity (ROE)as dependent variable and capital structure measures leverage ratio (LEV) as independent variable. However, firm size and griwth used control variable. In the result, companies can increase their profitability with effective debt management. The expectation is firms that canfigure well-organized their level of debt are more conduct the others.