Kurumsal yönetimin sermaye maliyeti ve firma performansına etkisi: Borsa İstanbul'da imalat sanayi sektöründeki firmalar üzerine bir uygulama
The impact of corporate governance on the capital cost and company performance: An application on the companies in the manufacturing industry in Borsa İstanbul
  1. Tez No: 554116
  2. Yazar: BERNA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kurumsal yönetim 1980'li yıllardan itibaren yaşanan uluslararası finans krizler, yolsuzluklar ve şirket skandalları sonucunda firmalara duyulan güvenin sarsılmasıyla birlikte önemli bir konu haline gelmiştir. Kurumsal yönetim geniş bir kavram olup, firmanın yöntemlerini, yapısını ve süreçlerini tanımlamaktadır. Bu çerçevede, firmanın doğru yönde ve optimal şekilde ilerlemesini sağlama konusunda kurumsal yönetim kavramı önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada konunun bu öneminden hareketle 2008-2017 yılları arasında Borsa İstanbul'a kote 76 adet imalat sanayi firmasında kurumsal yönetim uygulamalarının firma performans ve sermaye maliyeti üzerindeki etkisi ampirik olarak araştırılmaktadır. Bu bağlamda, dinamik panel tahmin yöntemlerinden Arellano-Bover (1995) tarafından geliştirilen sistem GMM tahmincisi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, kurumsal yönetim mekanizmalarının karlılık, piyasa ve sermaye maliyet göstergeleri üzerinde etkili olduğu ve bu etkinliğin farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance has become an important issue in the aftermath of international financial crises, corruption and corporate scandals since the 1980s. Corporate governance is a broad term and defines the methods, structure and the processes of a company. In this context, the term of corporate governance plays a significant role in ensuring that the firm moves in the right direction and optimally. In this study, the effect of corporate governance practices on firm performance and capital cost is investigated empirically in 76 manufacturing industry companies listed on Borsa Istanbul between 2008-2017. In this context, the system GMM estimator developed by Arellano-Bover (1995), one of the dynamic panel estimation methods, was used. As a result of the study, it has been observed that corporate governance mechanisms have an impact on profitability, market and cost of capital indicators and this effectiveness varies.