2000'li yıllarda Türk dizi sektörünün durumu
- Tez No: 358390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI YALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez 2000'li yıllarda Türkiye'de dizi sektörünün sahip olduğu temel özelliklerle sektörün yurtiçinde ve yurtdışındaki hareketlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç için çalışılırken göz önünde bulundurulan temel durum, son 6 yıllık periyodda görülen hacimsel daralmanın, 2014 yılında ulaşılan 150 Milyon Türk Lirası ölçeğindeki ihracat geliri ile ilişkisi ve bu ilişkinin dizi sektörümüzün geleceğini nasıl etkileyeceği olmaktadır. Çalışma içersinde sektör profesyonelleri ile yapılan mülakatlar sonucunda, sektörün yapısının nitel açıdan ortaya konması hedeflenmiştir. Bunun yanında sektörün ürettiği yapımların tür bakımından incelenmesi, ihracat hedefleri ile üretilen ve üretilmesi planlanan yapımların uyumu ve sektörün sahip olduğu sorunlar irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the characteristics of Turkish Tv Serial sector and it's acts inside and outside of Turkey. While studying on this purpose the base cases considered are the relationship between the volumetric shrinkage seen in the last 6 years period and 150 Million Turkish Lira scale export revenue reached in 2014 and how this relationship will affect the future of our soap opera industry. As a result of interviews with industry professionals,it is aimed to reveal the industry structure with its qualitative manner. Besides this , on this study , productions made by industry are analysised with their types , the harmonisation of productions produced with export target and planned to be produced with export targets and all kinds of problems that industry have are also studied.