''new'' media tools in the ''new'' museums the study case of Istanbul modern
''yeni'' müzelerdeki ''yeni'' medya araçları vaka çalışması: İstanbul modern
  1. Tez No: 358389
  2. Yazar: AYÇA BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM YANARDAĞOĞLU VOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknoloji ve birey birbirileriyle karşılıklı ve dönüştürücü bir ilişki içindedir ve bu ilişkinin etkilediği alan, teknolojik araçların toplumu şekillendirdiği fikrine indirgenemeyecek kadar çok yönlüdür. Teknoloji ile toplum arasındaki ilişkinin çok yönlülüğünü anlamak için, ''techno-deterministic'' açıklamalardan ziyade bu ilişkiyi tarihsel, kültürel, ekonomik, sosyolojik boyutları ile de ele almak gereklidir. Medya alanında gerçekleşen gelişmeleri ifade etmek için, tanımı ve özellikleri üzerine yapılan tartışmaların halen devam ettiği ''yeni medya'' kavramının etkileşim (interactivity) ve demokrasiyi güçlendirme yönü her zaman eleştirel bir bakış açısıyla ele alınmalıdır. Kültürel yaşamın önemli bir parçası olan müzelerin bu teknolojik değişimlerle paralel olarak yeniden yapılanması ''Yeni Müzecilik'' ekseninde değerlendirilirken de bu eleştirel bakış açısı göz önünde bulundurulmalıdır. Araştırmada ''Yeni Medya'' araçlarının, odağını sergilediği nesnelerden ziyaretçiye çeviren ''Yeni Müze''lerde kullanıcı deneyimine etkisi ve katkısını anlamak için örnek olay çalışması olarak İstanbul Modern ele alınmış, müzenin ziyaretçileriyle İstanbul Modern'in kullandığı ''Yeni Medya'' araçlarının farkındalığı ve kullanımı üzerine anket yapılmıştır. İstanbul Modern'deki ''Yeni Medya'' araçları, ziyaretçi anketleri ışığında ''Yeni Müzecilik'' ekseninde yeniden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology and the individual have a reciprocal and transformative relation and the area, which is affected by this relation, is more sophisticated than the idea that technology is shaping the society. To understand the sophistication of the relation between technology and the society; historical, cultural, economic and sociologic dimensions should be considered rather than“techno-deterministic”descriptions for the topic. In order to express the developments in the area of media; the concept“new media”, of which its definition and its specifications are still debated for its aspects such as interactivity and empowering the democracy, should be considered in a critical way. The museums are an important part of the cultural life; and the restructuring of the museums in parallel to technological developments should be evaluated in the axis of“New Museology”with the above critical perspective. In this research, it is aimed to understand the effects and the contributions of the“New Media”tools to the user experience in“New Museums”, where the main focal point is shifted from the exhibited objects to the visitors. For this, the case study of the Istanbul Museum of Modern Art was examined; a survey about the awareness and the use of“New Media”tools among the visitors of the museum was done. The“New Media”tools in Istanbul Museum of Modern Art have been reevaluated in the axis of“New Museology”according to the visitor surveys.