Kriz iletişim stratejilerinde reklamın etkisi (Ayşe Özgün Danone reklamları örneği)
Impact of advertising in crisis communication strategy example of Ayse Ozgun's Danone advertisings
  1. Tez No: 358438
  2. Yazar: ALİ RIZA ERBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFİ SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kriz, beklenmedik anda ortaya çıkan, örgütleri dip noktadan tepe noktaya çıkartabilen veya örgütün tamamen iflasına neden olabilen olaylar bütünüdür denilebilir.“Kriz”net olarak önceden tahmin edilemese dahi süreç yönetimi belirli bir sistem dâhilinde önceden hazırlanabilir ve kriz anında uygulamaya konulabilir. Günümüz iletişim dünyası açısından bakıldığında aniden ortaya çıkan krizlerin, çözüm sürecinin de anlık olması beklenmektedir. Örgütsel krizlerin sonuçları önceden kestirilemese de nedenleri önceden tahmin edilebilir. Bunlar :“Dış Çevresel Faktörler”ve“İç Çevresel Faktörler”olarak ikiye ayrılır. Krize neden olan dış çevre faktörlerinin genellikle makro faktörler olduğu ve sadece örgütü değil duruma göre dünyayı, bölgeyi, ülkeyi veya sektörü etkisi altına alabildiği düşünülmelidir. Bu etmenler; doğal, ekonomik, politik, teknolojik ve toplumsal yapıya dair faktörler olabilir. İç çevrede oluşabilecek kriz nedenleri ise; tepe yönetimden kaynaklı aksaklıklar, mali disiplinsizlikler, işlevsel aksaklıklar, ortakların anlaşmazlığa düşmesi gibi örgüt iç dinamiklerini etkileyen, çalışma sistematiğini etkileyen durumlardır. Kriz yönetimi; konuyla ilgili uzmanlık ve sürekli çalışma isteyen, örgütün tüm geleceğini kriz yöneticisinin omzuna yükleyen bir sorumluluktur. Örgüt yöneticilerinin diğer bir deyişle kriz yöneticilerinin düzenli olarak kriz hazırlık planları yapmaları ve kriz esnasında görevlendirilecek diğer personelle birlikte olası kriz senaryoları üzerine çalışmaları gerekmektedir. Bununla birlikte uygulamanın çok daha karmaşık bir karmaşık bir görünüme sahip olduğu söylenebilir. Bu çalışmada kriz süreçlerinde genel kanı olarak benimsenen“Kriz Durumunda Tüm Reklam ve Tanıtım Aktiviteleri Durdurulmalıdır”görüşüne“Danone Krizi”örneğinde itibar edilmediği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crisis, abrupt, emerging from peak to trough organizations that can remove or organization is a set of events that may lead to completely bankrupt could be called.“Crisis”it cannot be precisely predicted, even within a particular system of process management can be prepared in advance and can be implemented during the crisis. As the perspective of today's communication world suddenly emerging crisis, the settlement process is expected to be instantaneous. The factors of organizational crises are unpredictable even predictable reasons. These factors:“External Environmental Factors”and“Internal Environmental Factors”as divided into two. External environmental factors that caused the crisis are generally macro factors and not just the organization according to the situation of the world, region, country or sector can receive under the influence should be considered. These can be natural, economic, political, technological and social structures that could be factors. The causes of the crisis that may occur on the inner circumference; hill-induced disruptions of management, financial discipline, operational disruptions, such as disagreements of the partners affect the internal dynamics of the organization, systematic studies are affecting the situation. Crisis management; the relevant expertise and constantly wanting to work, the entire future of the organization by the crisis manager is a responsibility on the shoulder. Organization administrators in other words, crisis preparedness, crisis managers to plan on a regular basis and will be deployed during the crisis along with other personnel are required to work on a possible crisis scenarios. However, a much more complex application can be said to have complex look. Widely adopted in this study in crisis“Crisis should be discontinued in case all advertising and promotional activities”opinion“Danone Crisis”has been found to be as in the example.