A psychoanalytic comparison of the serial Killers in Jim Thompson's The Killer Inside Me, Gordon Burn's Somebody's Husband Somebody's Son and Brian Masters' Killing for Company
Jim Thompson'ın The Killer Inside Me, Gordon Burn'un Somebody's Husband Somebody's Son ve Brıan Masters'ın Killing for Company kitaplarındaki seri katillerin psikanalitik karşılaştırması
- Tez No: 358437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Peter Sutcliffe'in Somebody's Husband Somebody's Son, Brain Masters'ın Killing for Company ve Jim Thompson'ın The Killer Inside Me romanlarındaki ana karakter olan seri katillerin Freud'un teoriler ve bazı önemli çağdaş psikanalistlerin ortaya koyduğu çalışmalar ışığında incelemesi yapılmıştır. Bu çalışma şu sorulara cevap aramaktadır: İlkel benlik, ego ve süper ego söz konusu eserlerdeki seri katillerde hangi gelişim aşamaları geçirmektedir, bu karakterler egonun farklı savunma mekanizmalarına hangi aşamalarda başvurmaktadır, bilinçaltı işledikleri cinayetlerde nasıl rol oynamaktadır ve bu seri katiller kişilik gelişimi sırasında hangi faktörlerden olumsuz yönde etkilenmektedirler. Çalışma ayrıca romanlardaki seri katil profillerinin gerçek hayattakilerle benzer ve farklı yönlerini de karşılaştırılmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda içinde bulunduğumuz yüzyılda çok popüler olan cinayet romanlarının tarihsel gelişimine de ışık tutmaktadır. Seri katil kavramı insanlara her ne kadar korku verse de bu kavramın edebiyat ve sinemada farklı kitleler içinde merak ve heyecan uyandırdığı yadsınamaz bir gerçek. İnsanların bu zaafı, yazarları harekete geçirmiş ve 1970'lerde seri katil romanları da cinayet romanları arasında yerini almıştır. Bu çalışmada, bu tür romanlarla psikanaliz arasında güçlü bir bağın var olduğu savunulmaktadır çünkü hiçbir cinayet ve bunu temel alan eser insan psikolojisinden bağımsız olarak gelişemez.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the analysis of the serial killer protagonists in Jim Thompson's The Killer Inside Me, Gordon Burn's Somebody's Husband Somebody's Son, and Brian Masters' Killing for Company is made in light of Freudian psychoanalytic theories in addition to the work of important contemporary analysts. The study seeks answers to the following questions: which developmental stages of the id, the ego, and the superego do the serial killers in the previously mentioned works go through; in which stages do these characters resort to different types of defence mechanisms of the ego; what role does the subconscious play in the crimes committed; and which factors negatively affect the characters' personality development. Furthermore, the study compares the similar and differential aspects of the serial killers in novels to the ones in real life. This study also sheds light on the historical development of the crime novel, which enjoys much popularity in the current century. No matter that serial killers terrorize people; it is an undeniable fact that in literature and cinema this archetype arouses curiosity and thrill among various audiences. The notion of human frailty has galvanized writers and in the 1970s serial killer novels have achieved prominence in the genre of crime novels. In this study, the existence of a strong bond between crime novels and psychoanalysis is asserted because no crime or any work that centres on crime can develop independently from human psychology