Medyada nefret söylemi ve toplumsal cinsiyet bağlamında LGBTT bireylere yönelik nefret söylem(ler) inin çözümlenmesi
Hate speech in media and the analysis of hate speech (es) toward LGBTT individuals within the context of gender
  1. Tez No: 358445
  2. Yazar: TUBA LİVBERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Medyada Nefret Söylemi ve Toplumsal Cinsiyet Bağlamında LGBTT Bireylere Yönelik Nefret Söylem(ler)inin Çözümlenmesi başlıklı bu çalışma, nefret söylemi olgusunu geniş bir kapsamda ele almakta ve LGBTT bireylere yönelik nefret söylem(ler)inin medyada nasıl üretildiğini incelemektedir. Bu kapsamda, LGBTT bireylere yönelik nefret söylem(ler)i içeren ulusal gazetelerin 2013 yılında yayımladıkları haberlere odaklanmaktadır. Nefret söylem(ler)inin çözümlenmesine başlamadan önce bu çalışma kapsamında, hayatın her alanında ortaya çıkan ve çok geniş bir olgu olan nefret söylemini tanımlamak ve ortaya çıkarmak için gerekli olan bilgiler verilirken, bir cinsel azınlık olarak kabul edilen LGBTT bireylerin kimliği, toplumsal cinsiyet bağlamında açıklanmış ve cinsel yönelim temelli nefret söyleminin olası nedenleri üzerinde durulmuştur. Araştırmada, medya, LGBTT bireylere yönelik nefret söylem(ler)ini nasıl inşa eder? sorusuna cevap aranmıştır. LGBTT bireylere yönelik nefret söylem(ler)i içeren ulusal gazete haberleri söylem çözümlemesi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar gazetelerin söylem(ler)inin benzer şekilde inşa edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled Hate Speech in Media and the Analysis of Hate Speech(es) toward LGBTT individuals within the Context of Gender deals with the hate speech phenomenon in depth and it examinate how hate speech(es) are produced toward LGBTT individuals in media. In this context, it focuses on the news that national newspapers published in 2013 and that included hate speech(es) toward LGBTT individuals. Before starting to analysis of hate speech(es), in the context of this study, required informations to identify and to find out the hate speech that is a large phenomenon and occurs in every field of life have been given, the identities of LGBTT individuals that are considered as sexual minorities have been explained in the context of gender and it has been focused on possible reasons of hate speech based on sexual orientation. In the research, it has been looked for the answer of the question as“How media build hate speech(es) toward LGBTT individuals?”. News placed in national newspapers that contained hate speech(es) toward LGBTT individuals were analysed by using discourse analysis method. Results obtained showed that speech(es) of newspapers were built similarly.