Yeni medyada cinsel kimlik temelli nefret söylemi (Ebrar Karakurt örneği)
Hate speech based on sexual identity in new media: The case of Ebrar Karakurt
  1. Tez No: 943613
  2. Yazar: ECE DİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BELGİN ÖZAYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, spor dünyasında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, LGBT kimliğe sahip kadın sporculara karşı geliştirilen nefret söylemleriyle birlikte, cinsel kimlik temelli nefret söyleminin yeni medya ortamlarında nasıl yeniden üretilip geniş kitlelere aktarıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın örneklemini 2023 yılı Haziran-Eylül ayları arasında X platformunda paylaşılan Ebrar Karakurt'a yönelik iletiler oluşturmaktadır. Bu dönemin seçilme nedeni milli takımın uluslarası alanda iki altın madalya kazanması ve bu dönem aralığında Karakurt'un 12 kez en sık konuşulanlar (trend topic) listesine girmiş olmasıdır. Nitel araştırma yöntemi benimsenen araştırmada veri toplama aracı olarak X'den seçilen 100 adet tweet kullanılmıştır. Tweetler kategorisel içerik analizine tabi tutulmuş, sonrasında seçilen iletilerden on tanesi, Van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi modeli temel alınarak; Bayraktutan, Binark, Telli, Çomu, Doğu ve İslamoğlu tarafından X platformundaki paylaşımları analiz etmek üzere geliştirilmiş söylem çözümleme şeması doğrultusunda incelenmiştir. Veri analizinde nefret söylemi içeren ifadeler (1) Abartma, Yükleme ve Çarpıtma, (2) Küfür, Hakaret ve Aşağılama, (3) Doğal Kimlik Öğesinin Nefret Unsuruna Dönüştürülmesi ve (4) Düşmanlık ve Savaş Söylemi olmak üzere dört ana tema altında kodlanmıştır. Elde edilen bulgular, cinsel kimliğe yönelik nefret söylemlerinin özellikle küfür/hakaret/aşağılama kategorisinde yoğunlaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca, yeni medyanın anonimlik, etkileşimsellik ve yayılım kapasitesi gibi yapısal özelliklerinin, nefret söylemlerinin dolaşımını kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda bireylerin dijital platformlardaki söylemleri eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirme becerilerinin geliştirilmesi için toplumsal düzeyde medya okuryazarlığının artırılması önerilmektedir. Bununla birlikte, sosyal medya platformlarının cinsel kimlik temelli nefret söylemiyle mücadeleye yönelik daha etkili ve kapsayıcı denetim mekanizmaları geliştirmesi, bu tür söylemlerin önüne geçilmesinde önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how gender inequality in the world of sports intersects with hate speech directed at LGBT-identifying female athletes, and how gender identity-based hate speech is reproduced and disseminated through new media platforms. In this context, the sample of the study consists of posts targeting Ebrar Karakurt on the platform X, shared between June and September 2023. This specific period was selected because the national team won two gold medals in international competitions, and Karakurt appeared on the“trending topics”list 12 times during this timeframe. The research adopts a qualitative methodology, using 100 tweets selected from platform X as the primary data source. These tweets were first subjected to categorical content analysis, followed by an in-depth analysis of ten selected tweets through Van Dijk's Critical Discourse Analysis model. This discourse analysis was conducted using the analytical framework developed by Bayraktutan, Binark, Telli, Çomu, Doğu, and İslamoğlu for examining posts on platform X. During data analysis, hate speech expressions were coded under four main themes: (1) Exaggeration, Attribution and Distortion, (2) Swearing, Insults and Degradation, (3) The Use of Natural Identity Elements as Hate Symbols, and (4) Hostility and War Rhetoric. The findings revealed that hate speech targeting gender identity was particularly concentrated in the category of swearing, insults, and degradation. Moreover, it was concluded that structural characteristics of new media—such as anonymity, interactivity, and dissemination capacity—facilitate the circulation of hate speech. In line with the study's findings, it is recommended to enhance media literacy at the societal level to improve individuals' ability to critically assess discourse on digital platforms. Furthermore, it is considered essential for social media platforms to develop more effective and inclusive moderation mechanisms to combat gender identity-based hate speech.