Sosyal yapılandırmacı öğrenme ortamı tasarımının, öğrencilerin kültürlerarası duyarlılığına ve etnikmerkezciliğine etkisi
The effects of social constructivist learning environment on intercultural sensitivity and ethnocentrism of students
- Tez No: 358455
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL FER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Yapılandırmacı Öğrenme Ortamı (SYÖO) tasarımı ile hazırlanmış yabancı dil olarak İngilizce derslerinin, öğrencilerin kültürlerarası duyarlılık ve etnikmerkezcilik puanlarına etkisini ortaya koymaktır. Öntest-sontest-tekrartest kontrol gruplu deneysel desen kullanılan bu araştırmanın çalışma grubu İstanbul ili, Esenyurt ilçesi Siteler Ortaokulu'ndaki iki farklı 7. sınıf öğrencilerinden oluşmuştur. Sınıfların denkliği için öğrenenlerin önceki yıllara ait genel not ortalamaları, yabancı dil başarıları ve davranış notları incelenmiş; farkın anlamlılığı ise bağımsız gruplar t-testi ile kontrol edilmiştir. T-test bulgularında sınıfların uygulama için denk oldukları görülmüştür. Bu doğrultuda rastgele seçilen 7B sınıfı (n=39) deney, 7A sınıfı (n=40) ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu ile sosyal yapılandırmacı öğrenme ortamı tasarımı, kontrol grubuyla ise MEB yapılandırmacı öğrenme ortamı tasarımı ilkelerine göre dersler işlenmiştir. Araştırmada öğrenenlerin kültürlerarası duyarlılık ve etnikmerkezcilik puanlarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından iki ölçek geliştirilmiştir. Ölçekler, geçerlik ve güvenirliği test edildikten sonra, uygulamadan bir hafta önce öntest, uygulama bitiminde sontest, sontestten dört hafta sonra kalıcılık testi olarak her iki gruba uygulanmıştır; elde edilen veriler, Tek Faktörlü Kovaryans Analizi (Ancova) ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularında, öntest puanları kontrol altına alındığında SYÖO tasarımı uygulanan deney grubunun kültürlerarası duyarlılık sontest puanları ile MEB yapılandırmacı öğrenme ortamı tasarımı uygulanan kontrol grubunun kültürlerarası duyarlılık sontest puanları arasında anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Benzer biçimde öntest puanları kontrol altına alındığında SYÖO tasarımı uygulanan deney grubunun etnikmerkezcilik sontest puanları ile MEB yapılandırmacı öğrenme ortamı tasarımı uygulanan kontrol grubunun etnikmerkezcilik sontest puanları arasında da anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Buna karşın sontest puanları kontrol altına alındığında hem kültürlerarası duyarlılık hem de etnikmerkezcilik yönünden SYÖO tasarımı uygulanan deney grubu lehine anlamlı fark olduğu bulgulanmıştır. Bu bulgularla araştırmanın birinci ve üçüncü hipotezi desteklenmezken ikinci ve dördüncü hipotezin desteklendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the effect of Social Constructivist Learning Environment (SCLE) design model on the ethnocentrism and intercultural sensitivity scores of 7th-grade-students. The research was applied in English as a foreign language lessons at Siteler Junior High School in Esenyurt, Istanbul in the educational year 2011-2012 using an experimental method for four weeks. The study groups were selected randomly and Independent samples T –Test was used to determine the equality of the groups in terms of academic performance, success at English as a foreign language and conduct grades. While the control group (n=40) was applied MEB curriculum as usual lessons, the experiment group (n=39) was given a four-week SCLE design for English as a foreign language lessons. An original scale to measure the intercultural sensitivity and another original scale to measure the ethnocentrism scores of secondary school students were developed for this research. An exploratory factor analysis with varimax rotation was carried out to determine the construct validity and the Cronbach Alpha coefficients to determine the reliability of the measurements. Proved to be statistically acceptable, the scales were used as pre, post and retention tests in the research. As to the results, according to the post-tests scores, no significant difference was detected between the control and the experiment groups in terms of ethnocentrism and intercultural sensitivity scores when pretest scores were controlled. However, in terms of retention, a significant difference was determined both for the ethnocentrism and intercultural sensitivity scores of the groups, in favor of the experiment group when posttest scores were controlled. The results revealed that the first and the third hypothesis were rejected while the second and the third hypothesis were accepted.