Bireysel ve işbirlikli blogla bütünleştirilmiş yazma öğretiminin normal ve üstün zekalı öğrencilerin yazma performanslarına etkisi
The effect of using individual and cooperative blog to enhance average and gifted students' writing performance
- Tez No: 358456
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL FER, DOÇ. DR. ŞEFİKA FEZA ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu araştırmada karma öğretim tasarımına dayalı bireysel ve işbirlikli blogla bütünleştirilmiş yazma öğretiminin, ilköğretim 5.sınıf düzeyindeki üstün ve normal zekalı öğrencilerin Türkçe dersindeki yazma performanslarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada deneysel desenlerden 'öntest sontest kontrol gruplu desen' uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ilköğretim 5. sınıf düzeyinde deney 1 grubunda 9, deney 2 grubunda 12 ve kontrol grubunda 9 olmak üzere 30 üstün zekalı ve deney 1 grubunda 9, deney 2 grubunda 12 ve kontrol grubunda 9 olmak üzere 30 normal zekalı toplam 60 öğrenciden oluşmuştur. Uygulama deney 1 gruplarında karma öğretim tasarımına dayalı bireysel blogla bütünleştirilmiş yazma öğretimiyle, deney 2 gruplarında ise karma öğretim tasarımına dayalı işbirlikli blogla bütünleştirilmiş yazma öğretimiyle ve kontrol gruplarında yüzyüze yazma öğretimiyle sürdürülmüştür. Öntest ve sontest olarak uygulanan sınav kağıtları, 'Yazma Performansı Değerlendirme Ölçeği' kullanılarak üç sınıf öğretmeni tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirmeci uyumu Pearson korelasyon analiziyle incelenmiş olup yüksek düzeyde, pozitif yönlü anlamlı korelasyon bulunmuştur. Veriler Mann Whitney U testiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın birinci hipotezi kapsamında üstün, ikinci hipotezi kapsamında normal zekalı öğrencilere ilişkin elde edilen bulgularda deney 1 ve kontrol grubu öğrencilerinin yazma performansları arasında deney 1 grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Araştırmanın üçüncü hipotezi kapsamında üstün zekalı öğrencilere ilişkin elde edilen bulgularda deney 2 ve kontrol grubu öğrencilerinin yazma performansları arasında deney 2 grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Araştırmanın dördüncü hipotezi kapsamında normal zekalı öğrencilere ilişkin elde edilen bulgularda deney 2 ve kontrol grubu öğrencilerinin yazma performansları arasında anlamlı fark görülmemiştir. Araştırmanın beşinci hipotezi kapsamında üstün zekalı, altıncı hipotezi kapsamında normal zekalı öğrencilere ilişkin elde edilen bulgularda deney 2 ve deney 1 grubu öğrencilerinin yazma performansları arasında deney 1 grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Araştırmanın yedinci hipotezi kapsamında ise üstün zekalı, sekizinci hipotezi kapsamında normal zekalı öğrencilere ilişkin elde edilen bulgularda deney 1, deney 2 ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin yazma performanslarının cinsiyete göre anlamlı fark göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact on the writing performance in Turkish lessons of 5th grade primary school level gifted and average intelligence students on the basis of teaching of writing integrated with cooperative and individual blog which is based on blended instructional design. This research is 'pretest-posttest control group design' that has been applied as an experimental study. A total of 60 5th grade students, including 30 gifted intelligence (9 in the experimental 1, 12 in the experimental 2 and 9 in the control) and 30 average intelligence (9 in the experimental 1, 12 in the experimental 2 and 9 in the control) participated in the study. In the experimental 1 students' performance individually on blog which is based on blended instructional design, in the experimental 2 students' performance cooperatively on blog which is based on blended instructional design and the control performance in face-to-face learning environment. Performance exam papers as pretest-posttest were scored with writing performance evaluation scale by 3 teachers. Assessor compliance were analyzed by Pearson's correlation analysis and a high-level positive significant corelation was found. Data were analyzed by Mann Whitney U Test. Results of the first hypothesis indicated a statistically significant difference between the writing performance of gifted students in the experimental 1 and control in favor of the experimental 1 and the second hypothesis concerning average students has the same results as well. Results of the third hypothesis indicated a statistically significant difference between the writing performance of gifted students in the experimental 2 and control in favor of the experimental 2. Results of the fourth hypothesis indicated no significant difference between the writing performance of average students in the experimental 2 and control groups. Results of the fifth hypothesis indicated a statistically significant difference between the writing performance of gifted students in the experimental 2 and experimental 1 in favor of the experimental 1 and the sixth hypothesis concerning average students has the same results as well. Results of the seventh hypothesis indicated no significant difference between the writing performance of average students in the experimental 1, experimental 2 and control and the eighth hypothesis concerning average students has the same results as well.