Ses miksajında işitme duyusu ve görsel referansların ayrıştırılması: 'Üç Maymun Tekniği'
The separation of the sense of hearing and visual references: 'The Three Monkeys Technique'
  1. Tez No: 358460
  2. Yazar: ATA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EYLEM ARICA, DOÇ. DR. BARIŞ BOZKURT, YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP EBRU AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Müzik, Public Health, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ses kayıt stüdyoları, ses mühendislerine çeşitli olanak ve yardımlar sağlayan gelişmiş teknolojik araçlarla donatılsa da, müzik algısı ve estetik yönü gelişmiş olan insan işitme sistemi, halen karar alma sürecinin merkezinde yer almaktadır. Ancak işitme duyusu yeterince iyi korunmazsa, bireyler mesleğin devamı açısından olumsuz etkilenebilirler. Tez, işitme kaybının bir miks mühendisi için meslek kaybı anlamına gelmesi durumunda, görsel referansların işitme duyusunun yerini alabilirliği hedefine yönelik olarak öncü bir çalışma başlatmayı amaçlamıştır. Bu amaç için, ses miksajını etkileyen iki ana faktör olan işitme duyusu ve görsel referansların birbirinden ayrıştırılması ilkesine dayanan ve“Üç Maymun Tekniği”olarak adlandırılan bir deney çalışması yürütülmüştür. Deney sonucunda bir müzik parçasının işitme duyusu olmaksızın, sadece dijital göstergeler kullanılarak 'kaba miks' tabir edilen oranda miks edilmesi hedefine yaklaşıldığı görülmüştür. Görsel referansların ses miksajındaki rolü araştırılmış, olumlu yanları ve sınırlılıkları ortaya konmuştur. Mesleğe devam ederken dijital göstergelerden en yüksek verimi alma konusunda belirleyici olan faktörlerin; işitme kaybının derecesi, görsel analiz araçlarını tanıma ve bunlarla çalışma sıklığı, teorik bilgilerin yeterliliği ve mesleki deneyim olduğu anlaşılmıştır. Tez dâhilinde, Türkiye'deki miks mühendislerinin işitme sağlıkları ve görsel referanslarla ilgili görüş ve eğilimlerinin sorgulandığı bir anket çalışması yapılmıştır. Anket bulgularına göre, miks mühendisleri arasında görsel referanslara tereddütsüz güvenenlerin oranı %39,4'tür. İnsan kulağının mikste en önemli referans olduğunu düşünenlerin oranı ise %97'dir. Miks mühendislerinin %48,5'i, işitme kaybına rağmen dijital göstergelerin desteğiyle mesleğin aynı verimlilikle sürdürebileceği görüşüne kısmen katılmışlardır. Günümüzde görsel referanslara karşı temkinli bir bakış varsa da, stüdyo profesyonelleri arasında geleceğe dair olumlu bir beklenti olduğu anlaşılmaktadır. Tezin miks mühendisliği alanına yapmayı umduğu en önemli katkı ise görsel referanslardan daha etkin yararlanabilmeyi amaçlayan Üç Maymun Tekniği adı verilen bir deney tekniği geliştirilmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Although recording studios are equipped with technological tools that provide various possibilities and benefits, the human sense of hearing, which is highly advanced in its perception of music and aesthetics, is still at the core of the decision making process. However, if the sense of hearing is not protected well enough, individuals may be negatively affected for the rest of their career. This thesis aims to start working towards using visual references that may take the place of the sense of hearing, in case the loss of hearing may mean the end of a mix engineer's career. To that end, an experiment was conducted, which is called“The Three Monkeys Technique”and based on the separation of the two main factors that affect sound mixing, namely the sense of hearing and visual references. At the end of the experiment, it was observed that a piece of music could be mixed at the level of a 'rough mix' without the sense of hearing and by only using digital indicators. The role of visual references during mixing was explored and their advantages and limitations were put forward. It was understood that the factors that determined how efficiently digital indicators could be used were the level of the loss of hearing, the knowledge of visual analysis tools, the frequency of working with such tools, the adequacy of theoretical knowledge and vocational experience. As a part of the thesis, a survey was conducted in which mix engineers' opinions and tendencies regarding hearing health and visual references were questioned. According to the survey findings, 39.4% of mix engineers trust visual references with no hesitancy. 97% think that the human ear is the most important reference during mixing. 48.5% of mix engineers partly agree that mix engineers can continue their career with the use of digital indicators despite suffering from hearing loss. Even though people are wary today regarding visual references, it is understood that there is a positive expectation in this regard among studio professionals. The greatest contribution this thesis hopes to make in the area of mix engineering is the development of the experiment technique called The Three Monkeys Technique, which aims to use visual references more effectively.