The end of meaning: The effect of 'gaze' and labeling on social relations
Anlamın sonu: Bakış ve etiketlemenin sosyal ilişkiye etkisi
- Tez No: 358459
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ÖZERVARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kimlik politikaları çalışmalarının genelinde, aktif özne konumunda bir Süje ile pasif etkilenen konumunda bir Obje yer alır. Süje bireyselliğinin ve özneliğinin iddiasında, Öteki'nin uymasını beklediği kurallar koymak ya da baskın retoriği kurgulamak gibi çeşitli metotlar uygular. Bununla birlikte, bu metotların en etkili olanı, çeşitli isim ve tanımlarla diğer bireyi Süjeden farklı bir Objeye indirgeyerek Öteki yapan 'etiketleme' olmuştur. 'Her etiketleme bir bakışla başlar' tezinden hareketle, bu tez, etiketleme teorisini, bakış teorisi üzerinden yeniden okumayı/yorumlamayı hedeflemektedir. Bu okumada çoğunlukla Türk toplumundan bir dizi sosyo-politik vaka incelemesi ele alınacaktır. Etiketleme tek yönlü olmayıp, Süjenin diğerini etiketlemesi ile sona ermez. Aksine, bu çalışmanın da iddia ettiği üzere, süreç iki yönlü olup, ötekileştirilen Obje, etiketleyicisine bir şekilde geri bakmaktadır. Şayet etiketlenen birey fiziksel görünümü, kıyafeti, cinsiyeti, ırkı ve/veya dini tercihi gibi kimliğinin görünen bir yönü dolayısıyla etiketlenmişse, bu geri bakış daha da belirginleşmektedir. Bu tez, spesifik olarak, etiketleme teorisyeni Howard S. Becker'ın sapkın (deviant) davranış çeşitleri tablosunda yer alan 'hatalı-suçlanan sapkınlar' üzerine eğilmektedir. 'Hatalı-suçlanan sapkınlar,' belirli genellemeler ve sterotipik yanlış kanılara dayalı olarak, sapkın fiil ve davranışlarda bulundukları var sayılan bireylerdir. Bu tez, bir eksende, verilmiş olan etikete 'boyun eğme' ya da 'karşı çıkma', diğer bir eksende ise algılanan farklılığını 'saklama' ya da 'açığa vurma' şeklinde dört-kategorili olarak oluşturulan bir tablo üzerinden, bakılan/etiketlenen bireyin, bu etiketleme sonucunda, reaksiyoner 'geri bakış' davranış çeşitlerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout studies of identity, there has been a Subject -the active agent, and an Object -the passive affectant. The Subject employs various ways to claim his individuality and subject-ness; like setting rules that the Other is expected to obey, and constructing the dominant rhetoric. Yet, the most effective of these ways has been 'labeling' the other individual with names and definitions so that he is reduced into an Object, different than the Subject, simply the Other. This dissertation, with a thesis that all labeling starts with a gaze, aims to re-read/interpret the labeling theory over the theory of gaze through a number of socio-political case-studies mainly from the context of Turkish society. Labeling isnot one-sided, it doesnot end with the Subject's labeling the other. Rather, as this dissertation claims, it is two-sided as the object-other definitely gazes-back at his labeler one way or another. This gaze back is more obvious if the labeled individual is labeled based on a visible aspect of his identity; such as physical appearance, clothing, gender, and/or race. The dissertation specifically focuses on the 'falsely-accused deviants' from the labeling theorist Howard S.Becker's types of deviant behavior chart. These are the ones who are assumed to commit deviant acts based upon certain generalizations and stereotypical misconceptions. This dissertation studies the reactionary types of 'gaze-back' behavior displayed by the gazed/labeled individual by formulating a four-category chart which employs reactions of 'submitting' or 'resisting' the label on one axis, and 'hiding' or 'exposing' the perceived difference on the other.