Tütünde çökertene karşı biyolojik savaşta bazı yeni antagonistlerin kullanılma olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 35847
  2. Yazar: TUĞBA HAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
36 ÖZET Acrophialophora Levis, Neocosmospora vasinfecta var. africana ve Penicillium sp.'nin, tütün fidelerinden izole edilen patojenik Pythium ultimum, Rhizoctonia golani. Fusarium eguiseti ve Macrophomina phaseolina'ya karşı antagonistik aktivitesi in vitro' da çizgi yöntemi kullanılarak araştırıldı. Oluşan engellenme zonlarından anlaşıldığı gibi A. levis tüm patojenlere karşı antibiosis yolu ile etkili olurken, N. vasinfecta var. africana ve Penicillium sp.'nin sadece M. phaşeolina ve P. ultimum üzerinde etkili olduğu görüldü. Kontrol ve antagonistli petrilerde patojenlerin koloniyel gelişiminin ölçülmesiyle elde edilen sonuçlara göre, A. levis, F. eguiseti, M. phaşeolina, P. ultimum ve R. solani'yi sırasıyla %91.60, %85.33. %76.9 ve %73.16 oranlarında baskı altına aldı. M. phaşeolina 'nın koloniyel gelişimi N. vasinfecta var. africana ile %95.24. Penicillium ile %93.58 oranlarında azaltılırken P. ultimum için bu değerler sırasıyla 7.89.13 ve %92.20 olarak bulundu. Saksı denemelerinde antagonist uygulamasının koruyuculuğu beklenenden daha az oldu. Antagonistlerin hiçbiri fideleri hastalığa karşı başarılı bir şekilde koruyamadı. Hastalık şiddeti kontrollerde (Patojenlerin teker teker veya birlikte bulunduğu uygulamalar) %91 ile %100 arasında, söz konusu antagonistlerin varlığında ise %64 ile %100 arasında bulundu.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY STUDIES ON THE POSSIBILITIES OF USING SOME NEW ANTAGONISTS IN THE BIOLOGICAL CONTROL OF DAMPING-OFF DISEASE ON TOBACCO Antagonistic activity of Acrophialophora levis. Neocosmospora vasinfecta var. africana ve Penicillium sp. against pathogenic isolates of Pvthium ultimum, Rhisoctonia solani. Fusarium egujşeti and Macrophomina phaseolina from tobacco seedlings was investigated in vitro by using the streak method. As evidenced by the respective zones of inhibition, A. levis exhibited an antibiotic activity against all of the pathogens under test; however, N. vasin fecta var. africana and Penicillium sp. inhibited only M. phaseolina and P. ultimum. According to the results obtained through measuring the colonial radii of pathogens both effected by the antagonistic fungi and those of the controls, A. levis, suppresed the colonial growth of F_. equiseti, M. phaseolina, P. ultimum and R. solani by 91.60, 85.33, 76.9 and 73.16 percent, respectively. The reduction in the colonial area of M. phaseolina was found out in percentage as 95.24% by N. vasinfecta var. africana and 93.58% by Penicillium sp., and those of P. ultimum as 89.13% by the former, 92.20% by the latter antagonists. The protective value of the antagonist application in to the pot soils was found to be lover than expected before. None of the antagonists have provided the seedling with successful protection. Disease incidence was calculated in controls (pathogens, one by one, and the mixture of all pathogens) between 91.33' -100% and 64.4,-100% in the presence of the antagonists in question.