Ege Bölgesi koşullarında tütün fideliklerinde çökerten etmenlerinin biyolojik ve kimyasal preparat ile kontrol altına alınması
Restraining damping off agents in tobacco seedbeds by chemical and biological preparations in Aegean Region conditions
  1. Tez No: 371296
  2. Yazar: MEHMETCAN TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada ve ülkemizde tütün fideliklerinde büyük epidemilere yol açan çökerten hastalığı etmenleri Rhizoctonia solani J.G. Kühn, Fusarium spp., Pythium spp., Alternaria spp., Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary' dir. Bu hastalık tütün fideliklerinde büyük verim ve kalite kayıplarına yol açmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında fideliklerde çökerten etmenlerinin biyolojik ve kimyasal preparatlarla kontrol altına alınması amaçlanmıştır. Ayrıca uygulanan preparatların fide gelişimi üstündeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan denemeler sonucunda kontrol parsellerinde çökerten hastalığının şiddeti % 45, biyolojik preparat uygulanan parsellerde %18, kimyasal preparat uygulanan parsellerde %33 olduğu belirlenmiştir. Uygulanan preparatların fide çapı ve fide ağırlıkları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Fide gövde çapı kontrol parsellerinde 2,7 mm, biyolojik preparat uygulanan parsellerde 2,8 mm ve kimyasal preparat uygulanan parsellerde 2,1 mm olarak belirlenmiştir. Fide ağırlığı kontrol parsellerinde 2,72 g, biyolojik preparat uygulanan parsellerde 2,68 g ve kimyasal preparat uygulanan parsellerde ise 1,72 g olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında; çökerten hastalığına karşı, fideliklerde kimyasal preparatların yanında pratikte kullanılabilecek çevreye dost, yeni ve alternatif yöntem olan biyolojik preparat başarılı olduğu yapılan araştırmalar çerçevesinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The agents of damping off disease causing big epidemics in the world and in our country are Rhizoctonia solani J.G. Kühn, Fusarium spp., Pythium spp., Alternaria spp., Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary. This disease causes great quality and productivity loss in tobacco seedbeds. Within the context of this thesis restraining damping off agents in tobacco seedbeds by chemical and biological preparations are aimed. Also applied preparations' effects are investigated on seedlings development. As result of trials, the intensity of damping off disease are 45% in control parcels, 18% in biological preparations applied parcels and 33% chemical preparations applied parcels. The effects of applied preparations on seedlings stem radiuses and seedlings weights are investigated. The radiuses are 2,7 mm in control parcels, 2,8 mm in biological preparations applied parcels and 2,1 mm in chemical preparations applied parcels. The weights are 2,72 gr in control parcels, 2,68 gr in biological preparations applied parcels and 1,72 gr chemical preparations applied parcels. In conclusion, the research shows that new and environmental friendly alternative methods such as biological preparations besides chemical preparations are also successful against damping off disease in practice.