Türkiye'de dışa açıklığın makro ekonomik etkileri
Macro economic effects of openness in Turkey
  1. Tez No: 358519
  2. Yazar: SAMİ ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Literatürde dışa açıklığın makro ekonomik etkileri incelendiğinde, Türkiye'de dışa açıklık ile büyüme arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma olmasına rağmen dışa açıklık ile verimlilik, enflasyon, işsizlik, dış borç ve reel döviz kuru arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaların sayısı yeterli değildir. Bu çalışmada, dışa açıklığın, emek verimliliği, enflasyon ve işsizlik oranı üzerindeki etkileri eş-bütünleşme yöntemiyle incelenmiştir. Bu kapsamda, ilk olarak dışa açıklığın ele alınan tüm değişkenler ile ilişkisine teorik olarak yer verilmiş, daha sonra çalışmanın amacına uygun olarak dışa açıklığın emek verimliliğini artıracağı, enflasyon ve işsizlik oranını düşüreceği hipotezi ekonometrik olarak test edilmiştir. Çalışma genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın konusuna yönelik tanımlara ve kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. İkinci bölümde ilk olarak kısaca dünya dış ticaretinin gelişimi, ikinci olarak ise Türkiye'de dışa açıklığın tarihsel gelişimi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de dışa açıklığın, emek verimliliği, enflasyon ve işsizlik oranı üzerindeki etkisi ekonometrik olarak incelenmiş ve elde edilen bulgular teorik çerçeve kapsamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are a lot of researches in Turkey that examines the relationship between openness and growth when inspected the literature about the macro economic effects of openness. On the other hand, the studies examining the relationship between openness and productivity, inflation, unemployment, foreign debt, real exchange rate are rarely encountered. The purpose of this study is to examine openness effects on labour productivity, inflation and unemployment rates. Firstly in this thesis; it has been theoretically given the relationship between openness and all the variables under consideration. Then for the purpose of this study, the hypothesis about that openness will increase labour productivity and will reduce inflation and unemployment rates was tested by Johansen co-integration method. The thesis consists of three sections. In the first section, definitions for the subject of the thesis and conceptual framework are given. In the second section, firstly; development of world trade is given briefly, the historical development of openness in Turkey is given latter. In the third section, openness effects of labour productivity, inflation and unemployment rates are examined econometrically and findings are interpretted within the scope of theoretical framework.