5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında üniversitelerde iç denetim
Internal audit within the scope of law Number 5018 On financial management and control in universities
  1. Tez No: 358518
  2. Yazar: NURAY BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemizde özellikle özel sektörde geniş uygulama alanı bulunan iç denetim kavramı 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'nun kabul edilmesiyle birlikte, 2007 yılı başından itibaren ülkemiz kamu idarelerinde de uygulanmaya başlanmıştır. Yapılan bu çalışma da, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde iç denetim kavramı incelenmiştir. Çalışmada ülkemiz için oldukça yeni bir kavram olan iç denetimin işleyiş sürecinden bahsedilip, ilişkili olduğu kurum ve kavramlar çerçevesinde daha anlaşılır bir hale getirmek amaçlanmıştır. Ayrıca üniversitelerin genel yapılarından söz edilip iç denetim ile ilgili anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasında üniversitelerdeki iç denetimin mevcut işleyişini değerlendirmek suretiyle iç denetimin etkinliğini belirlemek, iç denetimin işleyişi ile ilgili sorunların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında iç denetim sisteminin kamu mali yönetimimizde etkin bir şekilde işlerlik kazanmasına yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, especially in the private sector, the internal audit which has a wide range of applications , with the adoption of the Public Financial Management and Control Law of 5018, has been started to be applied in our public administration since 2007. In the study, the concept of internal audit was examined in the framework of the Public Financial Management and Control Law of 5018 at great length. In this work, the functioning process of the internal audit which is a relatively new concept for our country was referred, it has been aimed to be more understandable in the framework of associated institutions and concepts. Also, the general structure of the universities, it was mentioned that the survey was conducted regarding internal audit. In a survey conducted in universities in order to evaluate the current functioning of internal audit, it has been intented to determine the effectiveness of internal controls and to identify the issues related to the functioning of the internal audit. Besides, it has been made some suggestions for our internal control system to gain functionality in our public financial management effectively.