Profesyonel turist rehberlerinin liderlik yönelimleri: Aydın Turist Rehberleri Odası'na kayıtlı olan profesyonel turist rehberleri örneği
Leadership orientations of professional tourist guides: the case of professional tourist guides members of association of Aydın Tourist Guides
  1. Tez No: 358525
  2. Yazar: VEDAT ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TANRISEVDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmanın temel amacı; turizm sektörünün önemli bir parçasını oluşturan profesyonel turist rehberlerinin liderlik özelliklerini“insana yönelik”ve“göreve yönelik”boyutlar bağlamında inceleyerek, liderlik alanında yeterince araştırma konusu yapılmamış profesyonel turist rehberlerine ve konuyla ilgili gelecek araştırmalara katkıda bulunmaktır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket, Şubat 2014 tarihi itibariyle Aydın Turist Rehberleri Odası'na kayıtlı olan ve aktif olarak çalışan 431 eylemli turist rehberlerine uygulanmıştır. Örneklem seçimine gidilmeyerek ana kütle içerisinde yer alan tüm eylemli rehberlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Veri toplama işlemi yüz yüze ve internet yoluyla gerçekleştirilmiştir. Toplam 200 anket geri dönüşü sağlanmıştır. Elde edilen veriler betimleyici istatistikler, bağımsız örneklemler için t-testi ve oneway- Anova kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, profesyonel turist rehberlerinin göreve yönelik boyuttaki liderlik yönelimlerinin insana yönelik boyuttaki yönelimlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, profesyonel turist rehberlerinin“acentaya bağlı olarak çalışma”haricindeki diğer tüm demografik özellikleri ile insana yönelik ve göreve yönelik liderlik yönelimlerinde anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research is to make contribution to the professional tourist guides not having been made research subject in the field of leadership and studies about the topic in the future by analyzing leadership dimensions within the context of“people orientation”and“task orientation”of professional tourist guides forming significant part of tourism. Questionnaire technique has been used as the technique of data collection in the research. The questionnaires were conducted to 431 professional tourist guides working actively and being members of Association of Aydın Tourist Guides as of 2014 February. Without sampling, all the professional tourist guides in the universe were tried to be reached. The questionnaires were filled out by means of face to face and online. The data collected were analyzed by using descriptive statistics, independent samples test and one-way Anova. As a result of the research, it has been determined that leadership dimension of“task orientation”of the professional tourist guides was higher than leadership dimension of“people orientation”. Furthermore, it has been found out that there were not significant differences between all the demographical characteristics of the professional tourist guides except for“working in the travel agency”and the leadership dimensions of“people orientation”and“task orientation”.