Eskiçağ hellen orduları: Hellen dünyasının Geç Klasik Döneminde askeralma
Ancient greek armies: Recruitment in the Late Classical Period of The Greek world
- Tez No: 358524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Eskiçağ'da yaşanan en büyük ve en uzun savaşlardan biri olan Peloponnesos Savaşı (İ.Ö. 431 – 404) ile birlikte, geleneksel Yunan ordu yapısında bir takım önemli değişiklikler meydana geldi. Kent devletin eşit haklara sahip vatandaşları tarafından oluşturulan ağır hoplites ordusunun üstünlüğünü tartışmaya açan gelişmeler sonucunda, ordu içinde değişik askeri sınıfların kullanılması yaygınlaştı. Ancak ordunun ayrı toplumsal sınıflardan çıkan çeşitli askeri uzmanlık birimlerinden oluşması kent devletinin demokratik yapısına uygun değildi. Yeni askeri birimler oluşturulurken, ağır piyadelerin egemen olduğu toplumsal yapıyı koruyacak bir orta yolun bulunması gerekiyordu. Bu amaçla aynı anda birden çok asker alma yöntemine başvurularak paralı askerler ya da seçkin birliklerin kullanılması yoluna gidildi. Böylece ordu, Klasik Dönem ordularına damga vuran ağır piyadenin yanında süvari ve hafif piyade tarafından meydana getirilen bileşik bir yapı görünümü aldı. Sonuç olarak Peloponnesos Savaşı'nın sonu ile III. Aleksandros'un (Büyük İskender)ölümü arasında kalan ve Geç Klasik Dönem olarak adlandırılan İ.Ö. 4. yüzyıl, askeri alanda önemli değişimlere sahne oldu. Bu dönemde,“vatandaş ordusu”,“paralı ordu”ve“düzenli ordu”olarak tanımlanabilecek üç farklı ordu türünün kronolojik olarak birbirini takip ettiği bir gelişme süreci yaşandı.
Özet (Çeviri)
By the beginning of the Peloponnesian War (431 – 404 B.C.E), which is one of the largest and longest wars in antiquity, some important changes took place within the traditional Greek military structure. As a result of instances that had challenged the superiority of heavy infantry army of hoplites, composed by equal citizens of the city-states, employment of different military units in army became widespread. However, composition of the army from various militarily specialized units that all originated from different social classes was not consistent with the democratic structure of the city-state. While various military units were being recruited, at the same time it was necessary to find a compromise that will conserve the social structure in which heavy infantries were dominant. For this reason several recruitment methods were implemented at the same time and employment of mercenary or elite troops commonly practised. Thus, the Greek army took the shape of an compound structure which is composed from cavalry and light infantry as well as the heavy infantry, principal component of Classical Period armies. Consequently, shorter 4th century B.C.E. or Late Classical Period which started by the end of the Peloponnesian War and ended after the death of Alexander III (Alexander the Great), witnessed important changes in warfare. In this period, a process of development in which three different army type, that can be denominated as“citizen”,“mercenary”and“standing”armies, followed each other in chronological order.