Marmara Bölgesi'nin rüzgar klimatolojisi ve potansiyeli
Wind climatology and potential of Marmara Region
- Tez No: 358546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Enerji, Geography, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde birincil enerji kaynakları olarak fosil yakıtların kullanılması atmosfere ve çevreye büyük zararlar vermektedir. Bunların bir sonucu olarak oluşan küresel ısınma her geçen gün artarak dünyayı tehdit etmektedir. Bunun bir çözüm ise temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasıdır. Ne yazık ki, ülkemizde kullanılan yenilenebilir enerji miktarı beklenen düzeyde değildir. Bu yenilenebilir enerji kaynaklarından önemli birisi de rüzgâr enerjisidir. Üstelik ülkemiz, rüzgâr enerjisi açısından çok verimli coğrafik alanlara sahiptir. Bu coğrafik alanlar içinde“Marmara Bölgesi”çok önemli bir yere sahiptir. Ancak, ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi henüz yeterince kavranamamıştır. Türkiye'de tüketilen enerji kaynakları içerisinde, yenilenebilir enerji kaynaklarının diğer fosil temelli enerji kaynaklarına göre düşük bir orana sahip olması, bu durumu çok güzel açıklamaktadır. Bu çalışmada Marmara Bölgesi'nin potansiyel rüzgâr enerjisi ve klimatolojisi incelenmiştir. Bunun temel amacı, rüzgâr enerjisinin önemli bir potansiyel kaynak olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda; trend analizi, asal bileşenler analizi ve rüzgar enerji hesaplamaları yapılmıştır. Bu hesaplamalara dayanılarak, haritalar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the primary energy use of fossil fuels as energy sources gives considerable damage to the atmosphere and environment. The global warming formed as a result of these is increasing day by day threatens our world. One of the solutions is using the clean and renewable energy sources. Unfortunately, the amount of renewable energy used in our country is not at the expected level. One of the major renewable energy sources is wind energy. Moreover, our country in terms of wind energy has very efficient geographic areas. In these geographic areas,“The Marmara Region”has a very important place. However, the importance of renewable energy sources in our country has not yet well understood. The ratio of renewable sources in the consumption of energy resources in Turkey having a low value compared to the other fossil-based energy sources illustrates this situation very well. In this study, the possible potential of wind energy in the Marmara Region and its climatology were examined. Its main purpose is to reveal the importance of wind energy in this area. For this purpose, trend analysis, principal component analysis and wind energy calculations were made. Based on these calculations, the maps has been created and reviewed.