TR22 güney Marmara Bölgesi'nin açık deniz (offshore) rüzgar enerji türbinlerinin kurulma potansiyelinin araştırılması
Investigation of the potential to install offshore wind energy turbines in TR22 south Marmara Region
  1. Tez No: 824791
  2. Yazar: HASAN HAKAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda artan enerji talebi ışığında temiz ve doğal enerji kaynaklarına yönelim kaçınılmazdır, bu ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarında rüzgar enerjisine olan eğilim her yıl artmaktadır. Bu nedenle karadaki rüzgar enerjisi sahalarının yanı sıra açık denizlerdeki rüzgar enerjisi sahalarının da kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Son yıllarda açık deniz sahalarında rüzgar enerjisi verimliliği daha yüksek olduğu için rüzgar santrallerinin kurulması önem kazanmıştır. Türkiye'de henüz açık deniz rüzgar santrali bulunmamakla birlikte çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada, WindPRO yazılımı kullanılarak 1992-2022 yılları arası için elde edilen veriler ile Türkiye'nin TR22 (Güney Marmara) bölgesinin rüzgar enerjisi potansiyeli incelenmiştir. Açık deniz rüzgar türbinleri kurulumu için en uygun yerin seçilmesi amacıyla çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan MOORA yöntemi kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere ve seçilen kriterlere göre Balıkesir ve Çanakkale illerinin yer aldığı Güney Marmara Bölgesi'ndeki en uygun yerler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of the increasing energy demand in our age, it is inevitable to turn to clean and natural energy sources, and the tendency towards wind energy is increasing every year in line with these needs. For this reason, it is obligatory to use wind energy fields in the open sea as well as onshore wind energy fields. Since wind energy efficiency is high, the establishment of wind power plants in offshore areas has gained importance in recent years. Although there is no offshore wind farm in Türkiye yet, studies are still ongoing. The wind energy potential of Türkiye's TR22 (South Marmara) region was examined with the data obtained from WindPro software between 1992-2022. Analysis was carried out using the MOORA method, which is one of the multi-criteria decision-making methods, in order to select the most suitable location for offshore wind turbines. According to the obtained data and selected criteria, the most suitable places in the Southern Marmara Region are listed.