TR-83 Bölgesi (Samsun-Tokat-Çorum-Amasya) işgücü piyasası analizi
TR-83 Region (Samsun-Tokat-Çorum-Amasya) labor market analysis
- Tez No: 358549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Ekonomik faaliyetleri meydana getiren üretim faktörlerinden biri olan“emek”, temel unsuru“insan”ile işgücü piyasalarının merkezi konumundadır. TR-83 Bölgesi (Samsun-Tokat-Çorum-Amasya) işgücü piyasası analizi adlı çalışmada da, ekonomik ve toplumsal dinamikler çerçevesinde TR-83 Bölgesi işgücü piyasasının yapısal özelliklerinin mikro düzeyde ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Bir ülkede veya bir yerleşim yerinde, istihdam seviyesinin arttırılabilmesi ve işsizliğin önlenebilmesinde uygulanacak politikaların tespiti açısından, işgücü profili tam olarak belirlenmelidir. Bu nedenle, emek arz ve talebinin özelliklerinin belirlenmesinde genel nüfus miktarı, çalışma çağındaki nüfus, bağımlılık oranı, işgücüne katılım oranları, işgücüne dahil olmayan nüfus, işgücü miktarı, istihdam seviyesi ve işsizlik durumu tam olarak ortaya konulmalıdır. Çalışmada, TR-83 Bölgesi'nin demografik özellikleri incelendikten sonra, işgücü (emek arzı), istihdam (emek talebi) ve işsizlik gibi işgücü piyasasını oluşturan etkenler açıklanıp, bölgenin işgücü piyasasının yapısı özellikle TUİK olmak üzere, İŞKUR ve DPT'dan alınan istatistiki veriler yorumlanarak analiz edilmiştir. Bu verilerin analizinde, 2000-2011 dönemi esas alınmış olup, yıllar arasındaki farklılıklar kıyaslanarak bölgenin işgücü piyasasının yapısal özellikleri ve önemli değişimleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bilgiler ışığında, TR-83 Bölgesi'nin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak amacıyla ve gelecek yıllardaki araştırmalara başlangıç olabilecek nitelikte bir çalışma gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İşgücü, İşgücüne Katılım Oranları, İşgücüne Dahil Olmayan Nüfus, İstihdam, İşsizlik.
Özet (Çeviri)
Labor is in the core part of the labor markets with its main element 'individual' and it is one of the production factors that consitute economic activies. The study titled as“TR-83 Region (Samsun-Tokat-Çorum-Amasya) Labor Market Analysis”aims to put forward micro-level structural characteristics of TR-83 Labor Market in the scope of economic and societal dynamics. Labor profile of a region or a nation should be defined entirely in order to obtain higher rates of employment, reduce unemployment and identify possible policies to obtain these goals. Therefore, general levels of population, working age population, dependency ratio, labor market participation rate, excluded population from labor market, labor, levels of employment and unemployment should be discussed. Following the examination of TR-83 demographic characteristics, topics of labor market such as labor (labor supply), employment (labor demand) and unemployment have been explained and then an analysis of Region's labor market structure have been conducted by using and interpreting extensive resource data obtained from statistical databases of TUİK, İŞKUR AND DPT (State Planning Institution). 2000-2011 period has been identified in the examination of the data and yearly changes have been compared to put forward significant changes of the regions' labor market structural characteristics. In the light of these findings, a study has been conducted that will help future research studies with the aim of economic and social development of the region. KEY WORDS: Labor, Labor Market Participation Rates, Excluded Population From Labor Market, Employment, Unemployment.