Yat limanı işletmeleri yönetiminde rekabet stratejileri ve Türkiye'deki uygulamalar
The competitive strategies in management of marina enterprises and applications in Turkey
- Tez No: 358550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye, sahip olduğu doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve coğrafi konumu ile Doğu Akdeniz güzergâhında hızla gelişme gösteren yat turizmi destinasyonu haline gelmiş ve Türkiye'de yat turizmini oluşturan unsurlar önem kazanmaya başlamıştır. Dolayısıyla yat limanlarına yönelik yatırımlar yapılmış, dünyada ve Türkiye'de yat limanı işletmelerinin sayısı ve sundukları hizmetlerin nitelikleri değişerek işletmeler arasındaki rekabet her geçen gün artmıştır. Yat limanı işletmelerinin rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri rekabet stratejilerini başarılı uygulamalarına bağlı olacaktır. Bu nedenle tez çalışmasının amacı, Türkiye kıyılarında faaliyet gösteren yat limanı işletmeleri yönetimlerinin uyguladıkları rekabet stratejilerini ortaya çıkartmak ve belirli özelliklerine göre uyguladıkları rekabet stratejilerinin farklılaşıp farklılaşmadığını test etmektir. Bu bağlamda, işletmelerin izleyebileceği rekabet stratejilerinin ve ilgili olduğu konuların literatür çalışması yapılmış ve 51 adet yat limanı işletmesine uygulanmak üzere anket formu sunulmuştur. Elde edilen bulgulara göre Türkiye'de faaliyet gösteren yat limanı işletmelerinin en fazla farklılaştırma stratejisi uyguladıkları belirlenmiştir. Analizler sonucunda yat limanı işletmelerinin özelliklerine göre uyguladıkları farklılaştırma stratejisinin istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has become a rapidly developing destination for yacht tourism in Eastern Mediterranean route with its natural beauties, historical values and geographical position and factors that create yacht tourism have gained much importance. Accordingly, new investments for marinas were made, because of the fact that together with the change in the number of marina enterprises and qualification of their services in Turkey and in the world the Competitive among them has also gradually increased. Competitive strategies should be successfully practiced in marina enterprises in order to provide Competitive advantage. Hence, the aim of this thesis is to determine Competitive strategies of marina enterprises management which are active in the shores of Turkey and to test their Competitive strategies according to some of their characteristics in order to see whether these strategies differ or not. In this sense, a literature review of the strategies that can be used by enterprises was conducted and 51 survey forms for marina enterprises were presented. According to the obtained data it was found that marina enterprises use differentiation strategies at most in Turkey. As a result of the analyses, it was determined that differentiation strategies which are practiced according to the features of marina enterprises show statistically significant differences.