2008 ABD finansal krizinin asimetrik bilgi sorunu çerçevesinde analizi
Analysis of 2008 USA financial crisis within the framework of asymmetric information
  1. Tez No: 358553
  2. Yazar: BİLGE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde en önemli piyasa başarısızlıkları arasında yer almakta olan asimetrik bilgi sorunu piyasada tam rekabet koşullarının oluşumunu engelleyen ve piyasada bulunan unsurlar arasındaki bilgi farklılıklarından beslenmekte olan bir olgudur. Piyasa unsurları asimetrik bilgi neticesinde hatalı işlemler gerçekleştirmekte, kaynak tahsisi konusunda etkin kararlar verememekte ya da yetki kullanımı ilkelerine uygun olmayan seçimler yaparak etkin piyasa koşullarından uzaklaşılmasına yol açabilmektedir. Özellikle 2008 yılında Amerika'da ortaya çıkan ve küresel anlamda yoğun bir tahribat yaratmış olan finansal krizin temel sebepleri arasında gösterilmekte olan asimetrik bilgi son yıllarda ülkemizde ve dünyada en çok tartışılan konular arasında yer almaktadır. Bu çalışmada öncelikle asimetrik bilgi olgusu ve bu olguyu meydana getiren kavramlar incelenmekte, asimetrik bilgi mekanizmasının oluşum dinamikleri incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde krizlerin oluşum şekilleri ve küreselleşme hareketlerinin başlaması ile ortaya çıkan önemli krizlerin gelişim süreçlerine yer verilmektedir. Son bölümde ise 2008 yılı ABD finansal krizine ilişkin temel göstergeler ve süreçler asimetrik bilgi teorisi çerçevesinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Asymmetric information problem is one of the most important forms of market failures which prevents the existence perfect competition conditions and feeds from the information differences between the parties within the market. These parties will make incorrect operations, make inefficient decisions or make selections not proper to authorization principles as a result of asymmetric information in markets where the perfect competition conditions are diverged. In today's financial environment, asymmetric information problem frequently causes failures in determining asset prices, borrowing lending errors of banks, shortages in the credit markets and a huge chain of mistakes that can affect overall financial systems. Asymmetric information is considered as one of the most significant factors affecting the 2008 Financial Crisis wnich occured in USA and produced a massive destruction in global financial systems and it is discussed in both in our country and in international platforms. This dissertation at first analyzes the asymmetric information conecept, machanism and dynamics of asymmetric information generation. Second part evaluates the machanism of crises and examines large crisis happened after the start of globalism movements in the world. The last chapter anlyzes the fundamental indicators and progress of 2008 USA financial crisis from the perspective of asymmetric information theories.