Sürdürülebilir destinasyon yönetimi bağlamında adalar: Bozcaada üzerine bir model önerisi
Islands in the context of sustainable destination management and a model proposal for Bozcaada
- Tez No: 358552
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Sürdürülebilirlik ya da sürdürülebilir gelişme kavramı tüm dünyada yaygınlaşırken, diğer taraftan doğayı tahrip eden, salt ekonomik büyüme odaklı anlayış terk edilmektedir. Bu çerçevede hammaddesi büyük oranda doğal, tarihi ve sosyo-kültürel kaynaklar olan turizmde, sürdürülebilirlik oldukça önemli hale gelmiştir. Tezin amacı, Bozcaada'yı daha sürdürülebilir bir destinasyon olmaya taşıyacak öneriler geliştirmek; bunun için yapılması gerekenleri paydaşlara iletebilmek ve Bozcaada'nın sürdürülebilir destinasyon olarak yönetilebilmesi için paydaşların kullanabileceği bir model geliştirmektir. Bu kapsamda geliştirilen modelin, Bozcaada'da uygulanması ve sonuçlarının hem Bozcaada hem de diğer destinasyonlar için bundan sonra yapılacak çalışmalara yardımcı olması hedeflenmektedir. Tez için 2012-2013 yılının farklı dönemlerinde Bozcaada'da tüm paydaşlardan bilgi toplamaya yönelik alan araştırması yapılmıştır. Toplam 818 kişiye ulaşılarak, görüşleri alınmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 19.00 (Statistical Package for Social Sciences) ve LISREL paket programlarından yararlanılmıştır. Bulgulardan yola çıkarak Bozcaada'nın sürdürülebilir destinasyon yönetimi için bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While concepts of sustainability or sustainable development have expanded, on the other hand the perception that focus on to destroy of nature and just economic growth, has abandoned in worldwide. In this context sustainability in tourism whose raw materials include natural, historical and socio-cultural resources, has become most important. The purpose of thesis is to develop of suggestions that move to Bozcaada more sustainable destination, conveying of things to do to the steakholders and develop a model to manage of Bozcaada as a sustainable destination. In this context developed model is aimed to apply in Bozcaada and to help new researchs that will be implemented in Bozcaada and other destinations in future. For thesis, different periods of 2012 and 2013, it has realized field research in Bozcaada in order to collect data from steakholders. Totaly 814 person have reached and collect information. The evaluation of the dataset has been benefited SPSS 19.00 and LISREL package programmes. A model proposal is presented through findings to sustainable management of Bozcaada.