Yenilik dergisinde edebî faaliyet
Literary activities of Yenilik magazine
  1. Tez No: 358566
  2. Yazar: LEYLA KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 530
Özet
Kahveci Leyla, Yenilik Dergisinde Edebî Faaliyet, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013 Bu çalışmada 1952- 1957 yılları arasında yayın hayatında bulunmuş olan Yenilik dergisinin edebî ve kültürel faaliyetleri hakkında bir inceleme yaptık ve elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak söz konusu ettiğimiz yıllar arasındaki Türk edebiyatının gelişim aşamalarını bu dergi vasıtasıyla aydınlatmayı ve edebiyat tarihi araştırmalarına katkıda bulunmayı amaçladık. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Yenilik Dergisi; yayın hayatı ve yayın politikası, kimlik bilgileri ve teknik özellikleri, edebî, kültürel ve fikrî faaliyetleri, yazar kadrosu itibariyle incelenmiş ve tanıtılmıştır. İkinci bölümde dergideki yazıların hem kronolojik hem de yazar adına göre alfabetik olarak sıralanmış dökümü bulunmaktadır. Görsel malzemeler ve ilanlar da ayrıca başlıklar altında yine kronolojik olarak sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise dergide yer alan öğretici metinler ve edebî yazılar aktarılmıştır. Yenilik dergisinde yer bulan metinlere topluca baktığımızda bu eserlerin yenilik taraftarı ve örnekleri olduğunu görmemiz mümkündür. Dergi kendine seçtiği ismiyle de yayın anlayışının ipuçlarını okurlara vermektedir. Dergi edebiyat, sanat ve kültür hayatımızda eksikliği duyulan bir boşluğu doldurmak gayesiyle yayın hayatına atılmış ve sayfalarında yer verdiği eserlerle bu iddiasında haklı olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Kahveci Leyla, Yenilik Dergisinde Edebî Faaliyet, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013 In this study, the purpose is to examine, literary and cultural activities of Yenilik magazine published in 1952-1957, to work up to analyse the improvement of Turkish literature in above-stated years via this magazine and to make a contribution to history of literature researches on the basis of obtained results. The study includes three sections. In the first section, Yenilik magazine was analysed and introduced in terms of broadcast life and broacasting policy, identifying informations and technical specifications, literary, cultural and intellectual actions, and writer staff. The second section includes both chronological and alphabetic order of texts in the magazine according to writer's name. Also, visuals and announcement were presented under headings again chronologically. Lastly, the magazine's intellectual and cultural texts were included in the third section. When the texts in the Yenilik magazine checked over totally, it is clearly understood that the mentioned texts are followers and also examples of innovation. In addition to the texts, the maga-zine's name is also a reflection of its publication ideology. The magazine took to the stage to fill the gap in our literary, art and cultural life and proved its claim with the published texts.