Mehmet Akif İnan hayatı, sanatı, eserleri
Mehmet Akif İnan life, art, arts
- Tez No: 358628
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada 1960 sonrası şairlerinden Mehmet Âkif İnan'ın hayatı, sanatı ve eserleri incelenmeye ve tanıtılmaya çalışılmıştır. İki bölümden oluşan çalışmanın, birinci bölümde hayatı ayrıntılarıyla anlatılmış; ikinci bölümde ise Mehmet Âkif İnan'ın sanatına ve şiirine dair tespitlerde bulunulmuştur. Şiirlerinde ahenk unsurları ve muhteva unsurları incelenmiştir. Medeniyet, edebiyat konularını işleyen ve İslâm ile Batı düşüncesini karşılaştıran Mehmet Âkif İnan, 1960 Sonrası İslâmî edebiyat Akımı'nın önemli temsilcileri arasında yer alır.
Özet (Çeviri)
In this study, after 1960, poet Mehmet Âkif İnan's life, and works of art to be studied and has been introduced. The study consists of two parts, the first part of his life has been described in detail in the second section of the Mehmet Âkif İnan its findings have been made in art and poetry. Elements of harmony in poems and content elements have been examined. Issues, literature and Islamic civilization and Western thought comparing the functioning of Mehmet Âkif İnan,“Islamic Literature After 1960”takes place between the representatives of Stream's important.