Kanuni'nin oğlu Şehzade Mustafa vak'ası
The case of Sehzade Mustafa the son of Suleiman the Magnificant
  1. Tez No: 358629
  2. Yazar: MEHMET KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Osmanlı Devleti'ndeki taht mücadelelerinin Kanuni Sultan Süleyman gibi güçlü bir padişah devrinde de yaşanmış olması ve Şehzade Mustafa meselesi hakkında müstakil bir tarih araştırmasının yapılmaması sebebiyle Şehzade Mustafa Vak'ası bu çalışmaya konu olmuştur. Şehzade Mustafa olayı, salt bir iktidar mücadelesi olarak değerlendirilmemelidir. Zira, Osmanlı Devleti'nde şehzadelerin nasıl bir eğitimden geçtikleri bilinmektedir. Ayrıca dönemin siyasi, sosyal ve ekonomik şartları dikkate alınmadan yapılacak tespitler konunun yeterince anlaşılmasına engel teşkil edecektir. Bu çalışmada hedeflenen gaye, Şehzade Mustafa olayının sebepleri ele alınarak, olayın hangi şartlar dolayısıyla ortaya çıktığını anlamaktır. Bu yapılırken konuyla ilgili yerli ve yabancı mevcut kaynaklara başvurularak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. İlk bölümde şehzadelik kurumu ile ilgili bilgi verilmesi, şehzadelerin hangi şartlarda yetiştiklerini anlamaya yöneliktir. Yine bu bölümde veraset usulüyle ilgili verilmiş olan bilgiler de, şehzadeler arası iktidar mücadelelerinin sebeplerini anlamak açısından önemlidir. Olaya zemin hazırlayan etkenler tek tek irdelendikten sonra, Şehzade Mustafa'nın öldürülmesine giden süreç ayrıntılarıyla aktarılmıştır. Çalışmanın son kısmını teşkil eden sonuç kısmında ise, olaya muhtelif çevrelerin vermiş oldukları tepkiler aktarılarak bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the research of the conspiracy is that fight for the throne happens even in the period of the powerful emperor Suleiman the Magnificant. The case of Sehzade Mustafa should not be considered as only a power struggle. Yet, judging without knowing how the sehzades are educated, the political, social and economical status of the period; will constitute an impediment to comprehend the case. The aim is to find out the reasons of the case mentioning the real causes of the Sehzade Mustafa case. While doing this we searched for national and foreign resources. In the first part, the information given about the institution of Sehzade is to find out to understand how Sehzades are brought up. Also, the information given about headship is important to understand the power struggle among Sehzades. After examining the factors paved the way for the case individually, the process to the death of the Sehzade cited in a more detailed way. In the final section various reactions to the case were cited and evaluated.