Halkla ilişkiler alanında tamamlanmış lisansüstü tez çalışmalarının incelenmesi (2003-2012)
An analysis of the completed post graduate theses in the field of public relations (2003-2012)
  1. Tez No: 358638
  2. Yazar: OSMAN SARIER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA İLKAY İŞLER KELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, Türkiye'de halkla ilişkiler alanında 2003-2012 yılları arasında tamamlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerinin niceliksel olarak artarken niteliksel olarak nasıl bir değişim gösterdiğini ortaya koymaktır. Bu genel amaç doğrultusunda; tezlerin nicel dağılımının yıllarına, yapıldığı üniversitelere, yayın düzeylerine ve danışmanların ünvanlarına göre nasıl bir eğilim gösterdiği ile tezlerin niteliğinin;“konu”larının orijinalliği ve“giriş”bölümlerine ait sunumların metodolojiye uygunluğu bakımından yıllar itibarıyla genel olarak nasıl bir değişim trendi gösterdiği açıklığa kavuşturulmuştur. Araştırma kapsamına, halkla ilişkiler alanında lisansüstü eğitim veren anabilim/bilim dallarında (Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Tanıtım ve Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık) 2003-2012 yılları arasında yapılan ve YÖK Tez Merkezinden ulaşılabilen 678 tez çalışması dahil edilmiştir. Bu araştırmada veri toplama yöntemi olarak tezlerin incelemesi, veri toplama aracı olarak da araştırmacı tarafından geliştirilen“Tez İnceleme Formu”kullanılmıştır. Kodlama süreci sonunda elde edilen veriler analiz edilmek üzere SPSS 19.0 programına aktarılmıştır. Çalışma, betimleyici bir analiz yapma amacını gütmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre halkla ilişkiler alanında 2003-2012 yılları arasında tamamlanmış yüksek lisans ve doktora tez çalışmaları ile ilgili olarak; tez çalışmalarının, yıllar itibarıyla niceliksel olarak artış gösterirken giriş bölümünün sunumu bakımından niteliksel olarak anlamlı bir değişim/gelişim içerisinde olmadığı, konu/kavram seçiminde orijinalliği esas alan bir anlayışın oluşturulamadığı tespit edilmiş ve ayrıca tezlerin akademik katkısının sektör yararına mı yoksa sosyal bilimlere ve/veya halkla ilişkiler alanına mı yarar sağladığı aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to bring the changes in the completed Master of Arts and Doctor of Philosophy theses, during the 2003-2012 period, in relation to their quantative and qualitative values to the fore. In line with this general aim, a correlation between the quantative distribution of the theses – the years they were submitted, universities they were submitted at, degree of theses, and the titles of the advisers – and their qualitative characteristics – originality of the“subjects”, appropriateness of the methodological relevancy of the presentations with the“introductions”– were brought to light. Within the context of this study, 678 post-graduate theses submitted, over a nine year period between 2003 and 2012, to the departments/divisions offering post-graduate studies in the field of Public Relations (Public Relations, Public Relations and Publicity, Publicity and Public Relations, Public Relations and Advertizing) found at YÖK Theses Center were analyzed. In this study, theses analysis was used as the method of gathering data, and the“Theses Analysis Form”devised by the researcher as a means of data gathering. The data obtained was transferred to SPSS 19.0 software for analysis. In this study a descriptive analysis scheme was pursued. At the end of this study it was concluded that while the quantity of the post-graduate these augmented considerably during the period, the quality of the presentations of the introductions did not display a meaningful improvement/development, the understanding originality in the choice of subject/concept could not have been constructed, and moreover; the academic contributions of the theses were also evaluated in relation to their input to sectoral development, and to social sciences, hence to the field of Public Relations.