XIX. yüzyılın ikinci yarısında Avşarların iskânı
The settlement of Afshar clans during the second half of 19th century
- Tez No: 358637
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Osmanlı Devletinde konargöçer bir Türkmen aşireti olan Avşarlar yazın Uzun Yayla kışın Çukurova'da yaşamaktaydılar. XIX. yüzyıldan itibaren Çukurova bölgesinde görülmeye başlayan yerel güçler hükümeti tanımamakta ve başına buyruk hareket etmekteydi. Öte yandan bölgede yaşayan diğer konargöçer aşiretler içersindeki eşkıyalar ise çevredeki yerli ahaliye zarar vermekteydi. Bölgede asayiş kalmadığı gibi oldukça verimli bir bölge olan Çukurova bakımsız bir hale gelmişti. Bunlarla birlikte Kırım Savaşından sonra yaşanan asker sıkıntısı üzerine İngilizlerin bölge ile ilgilenmeye başlamaları Güney Anadolu'nun ıslah edilmesini gündeme getirdi. 1865'te Derviş Paşa ve Cevdet Paşa öncülüğünde Güney Anadolu'ya Fırka-ı Islahiyye adıyla bir ordu gönderildi. Bu ordunun önemli görevlerinden birisi bölgeyi ıslah ettikten sonra aşiretlerin de iskân edilmesiydi. Bu bağlamda Avşarlarda yaylakları olan Uzun Yayla'da iskân edilmeyi istediler. Ancak buraya Kırım Savaşından bu yana Çerkez muhacirleri iskân edilmekteydi. Bunun üzerine Avşarların Uzun Yayla'daki iskânlarından vazgeçildi. Aşiretin müdürü Hacı Bey daha sonra Sarız bölgesinde iskân edilmeyi talep etti. Böylece Avşarlar Sarız, Tomarza ve Pınarbaşı'nda (Aziziye) iskân edildiler. Çalışmada iskân öncesi bölgenin genel durumu, iskânın sebepleri, iskân sırasında yaşanan aksaklıklar ile iskân anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Afshar clans who were a nomadic tribe used to live in“Uzun Yayla”in summer and“Çukurova”in winter. The local powers that came out from the 19th century did not obey to the government. On the other hand, the bandits who lived among the other nomadic tribes in the same region used to give harm the local people. Not only the security in the region decreased, but Çukurova, which is a very fertile region, had also become neglected. In addition to the problems mentioned, the fact that English started to be interested in the region upon the lack of troops after the Crimean War, it was decided to populate the Southern Anatolia. In 1865 with the leadership of Cevdet Pasha and Darwish Pasha, an army which was named as“Fırka-ı Islahiyye”was sent to the Southern Anatolia. One of the important duties of the army was to settle the tribes after amending them. In this regard, Afshar clans asked for to be settled in“Uzun Yayla”where they spent the summer. However, the Circassian immigrants had been settled in this region since the Crimean War. Accordingly, the decision to settle Afshar clans in Uzun Yayla was given up. The chieftain of the tribe Hacı Bey asked for to be settled in the region Sarız. Therefore, Afshar clans were settled in Sarız, Tomarza and Pınarbaşı (Aziziye). In this study, the general situation of the region before the settlement, the reasons of the settlement, the problems during the settlement, and the settlement were examined.