Sera hıyar yetiştiriciliğinde günlük radyasyona bağlı olarak ortam sıcaklıklarının değişiminin verime etkisi
- Tez No: 35868
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEVGİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ABSTRAKT Bu çalışma ile ısıtmasız seralarda ilkbahar üretim döneminde topraksız kültür yöntemi ile hıyar yetiştiriciliğinde kullanılabilecek, ülkemizde temini kolay sıcaklık açısından en uygun ortamların tesbiti amaçlanmıştır. Deneme 1993 ilkbahar yetiştirme döneminde paket kültürü yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve bitki başına 4, 8, 12 Litre/bitki'lik hacimlerde 10 farklı ortam kullanılmıştır [ (l)Torf, (2)îthal Torf, (3)Perlit, (4)Kula Cürufu, (5)Kum, (6)Çeltik Kavuzu, (7)ÇeltikKavuzu-Perlit, (8)ÜrgüpCurufu, (9)Talaş, (lO)l.lTalaş-Perlit]. Çalışma süresince ortamların sıcaklık değişimleri izlenerek, verim ile ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, ortam sıcaklıkları İle verim arasında önemli ilişkiler bulunduğu saptanmıştır. Buna göre en sıcak ortamın kula cürufu olduğu, bunu çeltik kavuzu ve talaş ortamlarının izlediği, en soğuk ortamların ise ithal torf, perlit ve torf olduğu saptanmıştır. En yüksek verim (4682 gr/parsel) ithal torf ile torfdan (4480 gr/parsel) elde edilmiştir. Kula cürufu, çeltik kavuzu ve talaş ortamlarından ise çok düşük verim elde edilmiştir. ABSTRACT This research had been carried out in order to determine the suitable growth materials for soilles culture in spring season cucumber production. The trial had been carried out in spring season growing periot in 1993 by bag culture and 10 different materials were used for each plant in volumes (4,8 and 12 liters/plant ). [(l)peat (Yeni çağ), (2)imported peat (Litvania), (3)perlite, (4)tuff (Kula), (5)sand, (6)rice hulls, (7)hulls-perlite, (8)tuff (Ürgüp), (9)sawdust, (lO)sawdust - perlite ]. During the research, temperature differences of materials were observed and tried to reveal the correlation between yield. At the end of this research, significant correlations were found between the temperature of materials and yield. The hottest materials were tuff (Kula)and then rice hush and sawdust, where as the coldest ones were reported as peat, perlite and domestic peat respectively. The highest yield was obtained from imported (4682gr/parcel) and domestic peat (4480gr/parcel). On the other hand, the minumum yield was recorded from tuff (Kula), rice husk and sawdust materials.
Özet (Çeviri)