Golf alanları planlama ilkeleri golf turizmi ve Ege Bölgesi'nde bir örnekleme üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 35869
  2. Yazar: OSMAN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
-117- OZET Dünyanın birçok ülkesinde rekreasyon alan planlamalarında ve turizm sektöründe golf alanları ve tesislerinin planlaması, özellikle 20. yy'da hızlı bir gelişim göstermektedir. Kentsel ve kırsal rekreasyon alan sistemlerinin bir parçası olan Golf Alanları; ülke ve bölgenin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısına getireceği çeşitlilik ve hareketliliğin yanı sıra, ekolojik dengeleme fonksiyonuyla çevre sağlığına ve yeşil doku içerisinde sayısız rekreasyon ve spor olanakları sağlaması bakımından insanlara birçok kazanımlar sunmaktadırlar. Çevre ve kültür peyzajı ilkeleri esas alınarak turizm yatırımlarını n planlanması ve uygulamasını n ana politika olduğu ülkemizde en uygun yatırım türü olarak golf turizmi saptanmıştır. Doğa ile entegrasyonu en iyi sağlayan turizm yatırımlarından biri olan golf yatırımları ile ülkemiz turizminin çeşitlendirilmesi, turizm mevsiminin uzatılması ve nitelikli personelin istihdamı, gelir getiren ve doğanın korunduğu yeşil alanların oluşturulması da sağlanabilecektir. Bu nedenlerle ülkemizde golfun ve golf yatırımlarının geliştirilmesinin birçok yönden yararı olacaktır. Bu araştırmada öncelikle literatür taraması yapılarak golf alanları planlama ilkeleri ve uygulama tekniklerinin yanı sıra golf turizmindeki gelişmeler aktarılmıştır. Araştırma materyali olarak Ege Bölgesi'nde yapımı planlanan 'İzmir Kemalpaşa Golf Alanı“ seçilmiş ve örnekleme şeklinde sunulmuştur. Bu amaçla alanla ilgili yer seçimi kriterlerine dayanan bir çevre analizi yapılmış, avan proje ölçeğinde bir plan örneği ve planlama önerileri verilmiştir.-118- Sonuç olarak ülkemizde golf alanı planlamaları ve golf yatırımları ile ilgili bir potansiyel değerlendirmesi yapı iması, uluslararası kabul gören planlama ilke ve tekniklerinin ülkemiz koşullarına uygun olarak ve öncelikle uzman yabancı plancılarla birlikte yapılması, ilgili uzmanların da bu süreçte yetiştirilmesi, golfun ülke geneline yayı iması ve altyapı problemlerinin çözülmesi için bir ”Golf Federaayonu"nun kurulması, uygun işletme ve bakım olanaklarının geliştirilmesi ve golfun bir sektör olarak ele alınıp, uluslararası tanıtımının yapılması gerektiği şeklinde sonuç ve öneriler belirlenmiş tir.
Özet (Çeviri)
-119- SUMMARY Planning in golf course and it's facilities has tremendously developed itself, especially in 20 th century, taking part in recreation planning and tourism sector in many countries of the world. Golf course Which is the recently indispensable part of urban and rural recreation planning, has supplied many opportunities to the humanity, providing lots of recreational and athletic activities in outdoor area planning with it's ecologic balance function relating to the human health, besides escalating socio-economic and socio-cultural structure of the region wîth it's diversity and.movement. Golf Tourism in Türkiye has been spelled as the most rational investment, within the natural and cultural landscape. Golf Course' establisrnent, Which is the best nature-oriented use in tourism planning, has assured the diversity in tourism sector, extended tourism season, employed the qualified person, supplied nature oriented spaces, relating to the prof it and nature conservation. Development in golf courses as mentioned above, will bring into multi-use advantages in Türkiye. İn this research, first of ali in the literatüre survey principles of planning and application techniques of golf courses and also development of golf tourism have been determined. As the material of this research, İzmir-Kemalpaşa Golf Area, Which is planning has been chosen in Aegean region.; this area has been supplied as a model within 3 areas. For that object area analyzing has. been done depent on criteria of land investigatîng related wîth this area. Besides öne sample plan, which is the scale of-120- master project and planning offers have been given. As the result of this research in our country have been investigated results and offers about evaluating the golf course plannings and golf investment, first of ali planning and application tecniques of international'conditions, in this process educating our experts, establishing öne 'Golf Federation' f ör solving infrastructure of golf problems and spreading to ali our countryside of golf, developing golf course administration and management possibility and introducing our golf sector f ör other countries.