Hamburgerlerin mikrobiyolojik kontrolu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 35867
  2. Yazar: DENİZ ÖZBENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ABSTRACT İzmir'deki 6 değişik bölgeden alınan pişmemiş hamburgerlerin mikrobiyolojik kalitesini saptamak amacıyla toplam mezofilik aerobik bakteri, koliform grubu bakteri, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Clostridium perfringens sayımları ve Salmonella analizleri yapılmıştır. Analize alman 102 adet örneğin toplam mezofilik aerobik bakteri sayıları 43xl04 - 2.4xl08/g arasında değişmektedir. Ortalama mezofilik aerobik bakteri sayısı ise 2.7xl06/g bulunmuştur. Bütün örneklerde koliform grubu bakteriler üremiştir. Bu örneklerin 42 adedinde E. coli bulunmuştur. Analize alınan örneklerin 22 tanesinde Koagülaz (+) Staphyloccocus aureus bulunmuştur. Örneklerin hiçbirisinde Clostridium perfringens ürememiştir. Ancak 2 adet örnekte Salmonella bulunmuştur. ABSTRACT In order to determine the microbiological quality of raw hamburgers which were purchased from six different region in Izmir; mesophilic aerobic bacteria, conform, Staphylococcus aureus and Clostridium perfringens countings and Salmonella test were conducted. In this research, total mesophilic aerobic bacteria counts varied between 4.3xl04 - 2.4xl08/g. An average mesophilic aerobic bacteria count was found 2.7xl06/g. Coliforms were found in all samples. E. coli was found in 42 samples of 102. In 22 samples coa (+) S. aureus was found. C. perfringens was not found in any of the samples. But Salmonella was found in 2 samples. u
Özet (Çeviri)