Comparison of a BFSK system with rectangular and nyquist pulse shaping and the effects of if filters on the performance
  1. Tez No: 3587
  2. Yazar: MÜCAHİT KANİ ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET BÎR BFSK DİZGESİNDE DİKDÖRTGEN VE NYQOIST DARBE ŞEKILLEYÎ ÇİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE IF SÜZGEÇLERİNİN BAŞARIM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÜNER, Mücahit, Kani Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Yalcın TANIK Mayıs 1988, 89 Sayfa Bu çalışmada, Nyquist ve dikdörtgen darbe şekilleyicisi kullanan bir BFSK dizgesinin başarımı incelenmiştir. Dizgede smırlayıcı-ayırtaç sezici kullanılmıştır. Hem eklenen gürültü hem de alıcı ve vericideki bandgeçiren süzgeçlerin yarattığı bozulma gözönüne alınmıştır. Alçak CNR' da, band geçiren süzgeç olarak fazı dogrusallaştırılmış altıncı dereceden Butterworth süzgeci kullanırken, BFSK dizgesi verici sıklık sapması ve bandgeçiren süzgecin bandgenişligi açısından en iyi hale getirilmiştir. Alçak CNR' da, Nyquist darbe şekilleyicisi kullanan BFSK dizgesinin dikdörtgen darbe şekilleyicisi kullanan dizgeye göre az bir başarım iyileşmesi sağladığı bulunmuştur. Yüksek CNR' da, dikdörtgen darbe şekilleyicisi kullanan dizge üç çeşit bandgeçiren süzgeç ile incelenmiştir. Bu süzgeçler ikinci, üçüncü ve altıncı dereceden Butterworth süzgeçleridir. En iyi başarım, fazı dogrusallaştırılmış altıncı dereceden Butterworth süzgeci ile elde edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF A BFSK SYSTEM WITH RECTANGULAR AND NYQUIST PULSE SHAPING AND THE EFFECTS OF IF FILTERS ON THE PERFORMANCE ÜNER, Mücahit Kani M. Sc. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Yalçın TANIK May 1988, 89 Pages In this study, the performance of a BFSK system with rectangular and Nyquist pulse-shaping has been analyzed. In the system the conventional limiter-discriminator detector is used. Both additive noise and distortion produced by the transmitter and the receiver bandpass filters are taken into account. At low CNR, a phase- equalized sixth-order Butterworth filter shape is considered for the bandpass filter and the BFSK data system is optimized over transmitter frequency deviation and bandpass filter bandwidth. It has been found that at low CNR, the BFSK system with Nyquist pulse-shaping has a sligthly better performance than the system with rectangular pulse-shaping. At high CNR, the system with rectangular pulse-shaping has been analyzed by considering three particular bandpass filters. These are the second-, third- and sixth order Butterworth filters. The best performance has been obtained by the sixth order phase equalized Butterworth filter. iii