Türkiye'nin İsrail politikasında değişim ve devamlılık (2002-2011)
Change and continuity of Turkey's Israel policy (2002-2011)
  1. Tez No: 358717
  2. Yazar: UYGAR KUMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
2002-2011 döneminde Türkiye'nin İsrail politikasını yaşanan gelişmeler ışığında değişen ve devamlılık gösteren yönleriyle ortaya koymayı hedefleyen bu tez çalışması, Türkiye-İsrail ilişkilerini tarihsel süreç içerisinde ele almaktadır. Bu süreçte ikili ilişkilere etki eden olaylara odaklanarak Türk dış politikası kapsamında ilişkilerin genel seyrini ortaya koymaya çalışmaktadır. İsrail Devleti'nin kuruluşundan itibaren ikili ilişkilerin geçirdiği inişli çıkışlı evreler farklı tarihsel dönemlere ayrılarak incelenmiş ve bu süreçlerdeki değişimler döneme etki eden unsurlarla birlikte verilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede Türkiye'nin İsrail politikasına doğrudan veya dolaylı yoldan etki eden Türk dış politikasındaki yönelimler, uluslararası konjonktürün niteliği, Ortadoğu'daki gelişmeler gibi etkenler de çalışmanın ele aldığı konular olmuştur. Bu bağlamda tez çalışması üç ana bölüm etrafında şekillenmiştir. Birinci bölümde Türkiye-İsrail ilişkilerinin kurulmasından 2002 yılına kadarki süreç, ilişkilerin tarihsel arka planı olarak incelenmiştir. Ardından ikinci bölümde 2000'li yıllarda Türkiye'nin İsrail politikasına etki eden unsurlar incelenmiş ve 2002-2008 döneminde yaşanan gelişmelere değinilmiştir. Son bölümde de ikili ilişkileri kriz dönemine sokan gelişmelere yer verilerek 2008 sonrası dönem incelenmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Türk Dış Politikası 2. Türkiye 3. İsrail 4. Ortadoğu 5. Adalet ve Kalkınma Partisi
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to examine change and continuity of Turkey's Israel policy in period of 2002-2011 by observing historical relationships between Turkey and Israel. It aims to demonstrate overall historical progresses in that period by focusing on events that affect the relationship between Turkey and Israel. After the State of Israel is established, all dual relations between Turkey and Israel were separated into different historical phases and those phases were observed. Also changes in those phases were tried to give with elements that affect those phases. In this scope, events that have direct or indirect impact on Turkey's Israel policy such as Turkish foreign policy orientations, nature of international conjuncture and latest progresses in the Middle East policy are also considered as subjects under this study. The thesis was organized into three main parts. In the first part, the period up to 2002 and the establishment of Turkey-Israel relations was observed. In the second part, factors that affect Turkey's Israel policy in the 2000s were examined and progresses between 2002 and 2008 were given. In the final part, progresses that take dual relations into crisis phase were introduced and period after the 2008 were examined. Key Words 1. Turkish foreign policy 2. Turkey 3. Israel 4. Middle East 5. Justice and Development Party