Savunma projelerinin başarısına etki eden kritik faktörlerin belirlenmesi ve performans ölçüm modeli geliştirilmesi
The determination of critical factors that affect defence project success and developing performance measurement model
- Tez No: 358758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKGÜN, DOÇ. DR. MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bugün işletmelerin rekabetçi ortamda ayakta kalabilmelerinin yolu müşteri taleplerini karşılayabilecek ürünleri, hizmetleri düşük maliyette ve kısa bir zaman içerisinde pazara sunmalarından geçmektedir. İşletmeler sınırlı kaynaklarla müşteri gereksinimlerini karşılayabilmek için ürün geliştirme ve hizmet sunma sürecini bir proje olarak ele almakta ve bu süreçte proje yönetimi temel ilkelerinden yararlanmaktadırlar. Buna rağmen birçok proje başarısız olmaktadır. tez kapsamında proje izleme kontrol sürecinde kullanılacak sistematik bir proje performans ölçüm sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Performans ölçüm sistemi geliştirilirken klasikleşen ölçütlerle (maliyet ve zaman) yetinilmemiş, PMBOK'da yer alan dokuz bilgi alanı esas alınıp, bu bilgi alanlarından ölçütler türetilmiştir. Performansın sistematik bir şekilde ölçülmesi ve izlenmesi için ölçütler, standart bir form içinde tanımlanmıştır. Söz konusu formun yapısının oluşturulmasında ISO/IEC 15939 Systems and Software Engineering- Measurement process standardından yararlanılmıştır. Son olarak da, proje performansının sistematik bir şekilde takibinin sağlanacağı, performans sonuçlarına göre karar verecek kişilerin performans sonuçlarına kolayca ulaşabileceği ve anlayabileceği Proje Performans Takip Programı (PPTP) hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the way for firms to survive in the competitive surrounding is presenting the products, services that provide customer satisfaction to market at minimum cost and in a timely manner. Organizations undertake the product development, service supply process as a project to satisfy customer needs with limited resources and in this process they benefit from the main principles of Project Management. In spite of this fact, today many projects are unseccussecful. A comprehensive project performance measurement system is tried to be developed in the frame of thesis. While developing performance measurement sytem; not settled with only classic criteria (cost and time), the PMBOK's nine knowledge areas are taken as basis for deriving new criterias. For measuring and monitoring project performance systemically, criteria are determined in a standart form. When building the structure of the form, ISO / IEC 15939 Systems and software engineering-Measurement process standards were used. Finally, to trace project performance systemically, to reach easily and understand the performance results for decision makers, the PPTP has been deveoped by this thesis.