Ayakta tedavilerde özel sağlık kuruluşunun eczacının ve ilaç üreticisinin sorumluluğu
Legal liability of private health care providers pharmacists and pharmaceutical manifacturers in outpatient care
  1. Tez No: 358757
  2. Yazar: CİHAN ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE UZUN KAZMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Hastaneler, Hukuk, Pharmacy and Pharmacology, Hospitals, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sağlık hizmetlerinden yararlanan kişilerin en kolay ulaştığı ve en sık başvurduğu tedavi yöntemi ayakta tedavilerdir. Ayakta tedavilerde ise en sık başvurulan yöntem ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde hekim hasta için uygun gördüğü ilaçları, ilaçların doz ve kullanım sıklıklarını eczacıya hitaben reçeteye yazar. Eczacı da kimi zaman ilaç üreticileri tarafından üretilmiş farmasötik preperatları, kimi zaman da kendi hazırladığı majistral ilaçları hastaya verir. Bazen de eczacı reçeteye tabi olmayan bir ilacı hastaya verebilir. Bu çalışmada, yukarıda bahsedilen sistem içerisinde yer alan hekim veya özel sağlık kuruluşunun, eczacının ve ilaç üreticisinin hukuki sorumluluğu; son bölümde ise sorumluluğun sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The easiest reached and most frequently applied treatment method of people who use health services is outpatient care. Medication is the most commonly used method in outpatient care. Physicians on medication, as deemed appropriate medication for the patient, dose and frequency of use of drugs prescribe addressed to the author of the pharmacist. Pharmacists may give drugs produced by pharmaceutical manufacturers or their prepared magistral preparation to patients. Pharmacists also sometimes give over-the-counter drugs to patients. In this thesis, legal liabilitiy of within the above mentioned system of private health care providers or physicians, pharmacists and pharmaceutical manufacturers; in the last section, the results of liability were examined.