Ağların hareketli yol kesici tarafından en kısa güzergãh kullanılarak kesilmesi
Network interdiction by dynamic interdictor using shortest path
  1. Tez No: 358759
  2. Yazar: AHMET KABARCIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK AYGÜNEŞ, PROF. DR. LEVENT KANDİLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada arkların hareketli yol kesici tarafından devre dışı bırakıldığı bir ağ kesme problemi ele alınmıştır. İçiçe geçmiş iki ağdan biri ağ kullanıcı tarafından, diğeri ise yol kesici tarafından kullanılmaktadır. Yol kesici ağı üzerindeki düğümler ağ kullanıcı ağındaki arkların ya da düğümlerin üzerinde konuşlanmıştır. Yol kesici ağı üzerindeki düğümler imha edilmeye aday noktalardır. Bu çalışmada ağ kullanıcının başlangıç ve hedef düğümleri arasındaki tüm güzergãhlarını imha etmek için yol kesicinin kullanacağı en kısa güzergãh bulunmaya çalışılmaktadır. Problemin çözümü için bir matematiksel model oluşturulmuş ve dal sınır yöntemi kullanılarak bir algoritma geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper considers a network interdiction problem in which arcs are disabled by a dynamic interdictor. One of the two interconnected networks is used by the network-user and the other one is used by the interdictor. An interdictor's node may either be deployed on an arc or on a node of the network user. Nodes on the interdictor's network are candidate points for destruction. In this study, it is aimed to find the shortest path that can be used by the interdictor while destroying all paths between origin and destination nodes of network user. An algorithm is developed to solve the problem by using branch and bound method.