Employee stock ownership plan
Çalışan stok sahiplenme planı
- Tez No: 358764
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
1956 yılında Louis Kelso tarafından çalışanların içinde bulundukları kuruluşların hissedarı olmalarını sağlamak için oluşturulmuş bu sistem daha sonraları şirketlerin iflastan kurtarılması, rakip firmalar tarafından satın alma yoluyla sindirilmelerinin engellenmesi, karlı ve verimli şirketlerin oluşturulması, çalışanlara devlet tarafından sunulan sosyal haklar dışında ek emeklilik hakları sunulmasına kadar birçok farklı şekilde kullanılmıştır. Temel olarak çalışanın sisteme yatırdığı paranın karşılığını prim ya da emeklilik sırasında yine sisteme satacağı stoklar şeklinde alabildiği bu sistem yıllar içerisinde Amerika Birleşik Devletleri'nde Kabul görmüş, devlet tarafından desteklenmiş ve çıkan yasalarla çalışanların hakları devlet koruması altına alınmıştır. Bu çalışmada planın tarihçesi, oluşumu, yasalaşması, uygulama alanları, ekonomik durgunluk ve gerileme gibi zorlu durumlardaki performansı, ekonomiye olan getirileri ve uzun vadede bu planı başarıyla uygulayan firmaların karşılaşacağı sorunlar ve bunların muhtemel çözümleri detaylı olarak incelenmiştir. SWOT analizi yardımıyla güçlü ve güçsüz yanları, oluşabilecek fırsatları ve tehditleri değerlendirilmiş, potansiyel çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This plan was built up by Louis Kelso in 1956 in order to help employees to own the stocks and shares of the company. More application areas were consisted in parallel to the demand of the companies such as rescuing in bankruptcy situations, stopping green mail attempts of the competitor companies, consisting profitable and efficient companies and composing additional retirement security plans for the employees. This system is basically built on the philosophy of 'The more you pay, the more you get during retirement'. U.S. government accepted the system and made it stronger with the help of the tax reforms and legislation. In this paper, the history of the plan, its legislation and application areas were analyzed. Adding to these, the performances of the companies in recession, the benefits of the system to the economy and the challenges that a mature company could face have analyzed. Finally, with the help of the SWOT analysis, all strengths and weaknesses were emphasized, potential opportunities and threats were researched and possible solutions were suggested.