Türk savunma sanayinin bir inovasyon sistemi olarak incelenmesi
Evaluation of Turkish defense industry from innovation systems perspective
  1. Tez No: 358763
  2. Yazar: EYÜP SERDAR GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Türk savunma sanayi kısa denebilecek bir sürede oldukça büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Bugün, özgün ürünleri başarıyla geliştirme noktasında olan savunma sanayimizin önündeki yeni açılımlar ve sorunlar bulunmaktadır. Bunun için savunma sanayine bir de inovasyon perspektifinden bakılması ve savunma sanayinin bir inovasyon sistemi olarak ele alınması gerekmektedir. İhtiyaçların belirlenmesinden başlayarak karşılanmasına kadar geçen süreçte farklı oyuncular farklı roller ile savunma sanayinde inovasyon sürecine dahil olmaktadır. Sistem bakış açısıyla inovasyon, aktörler arasındaki bir dizi karmaşık ilişkinin sonucudur. Savunma sanayinin bir inovasyon sistemi olarak incelenmesinde, inovasyona yönelik olarak genel yaklaşımlar yanında ilişkiler, öğrenme, bilgi akışları ve ağ yapı bakış açısıyla irdelenmesi gerekmektedir. Bu araştırma çalışmasında sivil sanayilerden önemli farklılıklar gösteren savunma sanayinde inovasyon kavramı ele alınmış, bir inovasyon sistemi olarak Türk savunma sanayinin dinamikleri ile inovasyona dahil olan aktörler aradaki ilişkiler incelenerek en sonunda da doğru politika ve stratejilerin oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla savunma sanayi inovasyon sistemine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Konuyla ilgili daha önceden basılmış yeterince araştırma mevcut olmaması çalışmanın keşif niteliğini öne çıkartmaktadır. Bundan dolayı ana eksenini nitel mülakatların oluşturduğu veri toplama yöntemine, anket ve ağ yapı analizi yardımcı ve tamamlayıcı olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish defense industry has made significant progress within a short period of time. There lies new challenges and ventures before the industry, which has reached the capability to design and develop indigeneous products. To overcome future challenges, defense industry has to be addressed and evaluated as a system of innovation. From designation of to meeting the needs, different actors get involved in the defense industry innovation process acting diverse roles. From systems point of view, innovation is the result of complex relations in between those actors. For the evaluation of the defense industry as an innovation system, relational, learning, information flows and networking aspects should be inquired as well as general innovation characteristics of the system. Innovation in defense industry (whose characteristics are significantly different than civilian industries), dynamics of Turkish defense industry as a system of innovation and relations between actors which are involved in the innovation process are evaluated and finally recommendations are made to support the articulation of essential policies and strategies. Lack of adequate scientific literature exhibits the exploratory nature of the research study. Therefore surveys and network analysis are used in triangulation and complementary to qualitative interviews which is the main pillar of the research methodology.