Dijital çağda kimlik oluşturmak: Sanal gerçeklik yanılsama ve gözetim 'Suret' kısa film çalışması örneği
Authoring identity in the digital age: Virtual reality, illusion and surveillance. Short fi̇lm case study 'Suret'
  1. Tez No: 358765
  2. Yazar: ÖZGE AZAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS BEHLİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı“SURET”adlı kısa film çalışmasını oluşturulurken dayandırılan kavramsal çerçevenin ortaya konulmasıdır. Buna göre çalışmanın konusu, dijital çağın teknolojileri aracılığıyla oluşturulan sanal kimliklerin yanılsamalı bir yapıda olması ve yine bu teknolojilerin toplumu gözetim toplumuna çevirmesidir. Bu doğrultuda sanal gerçeklik kavramı ve sanal gerçekliğin sinemada nasıl temsil edildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study conceptual framework has been introduced which base on to short film case study called“SURET”. Accordingly, the subject of this study virtual identities has illusional structure which authoring from the technology of digital age and again, this technology change society to surveillance society. In this direction the notion of virtual reality and how virtual reality is represented in the cinema have been viewed.