Telekomünikasyon sektöründe özelleştirme, serbestleşme ve düzenlemelerin etkilerinin analizi: OECD ülkelerine yönelik uygulamalar
Analyzing the impacts of privatization, liberalization and regulations on the telecommunication sector: Emprical studies for OECD countries
- Tez No: 358781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Telekomünikasyon sektörünün ekonomilerin kalkınması ve gelişmesi için sahip olduğu önem nedeniyle, bu sektöre yönelik reformların etkilerinin analiz edilmesi önem kazanmaktadır. Bu itibarla, çalışmada ilk olarak telekomünikasyon sektörünün ekonomik ve yapısal özellikleri ele alınmış olup, Türk telekomünikasyon sektörünün mevcut yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, telekomünikasyon sektörüne yönelik özelleştirme, serbestleşme ve düzenleme reform çalışmaları incelenmiş ve hem OECD üyesi olan hem de dünyada önemli bir büyüklüğe sahip olan İngiltere, ABD ve Japonya ile birlikte ülkemizdeki reform çalışmaları hakkındaki deneyimlere yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise telekom sektörüne yönelik reformların OECD ülkelerinde toplam abone sayısı, toplam istihdam, konuşma ücretleri ve işgücü verimliliği üzerindeki etkileri panel veri analizi yöntemlerinden Sabit Etkiler Modeli, Rastsal Etkiler Modeli, Havuzlanmış Ortalama Grup Tahmincisi ve Panel Dinamik En Küçük Kareler ile analiz edilmiştir. Bununla birlikte, OECD ülkelerinin ekonomik gelişmişlik düzeylerindeki farklılıkların etkilerinin de incelenebilmesi için OECD ülkeleri, gelir seviyeleri itibariyle iki gruba ayrılmıştır. Çalışmanın sonucunda, özelleştirme, serbestleşme ve düzenleme reformlarının gerek ayrı ayrı gerekse birlikte etkileri bakımından farklı gelir seviyesindeki ülkeler için farklı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Analyzing the effects of reforms for telecommunications sector has became important because of the virtual role of telecommunications sector on the development and improvement of economies. In this regard, first of all the economic and structural characteristics of telecommunications sector were discussed and information about the current situation of Turkish telecommunications sector was provided. Then, privatization, liberalization and regulation reforms for telecommunications sector were examined and experiences about reforms in Turkey and United Kingdom, USA and Japan which they are members of OECD and have significant economic size in the world were given. In the application part of the study, effects of reforms for telecommunications sector on the total number of subscribers, total employment, prices and labor productivity were analyzed with Fixed Effects Model, Random Effects Model, Pooled Mean Group Estimator and Panel Dynamic Ordinary Least Squares which are methods of panel data analysis. Moreover, OECD members are divided into two groups as of income levels in order to examine the effects of differences in the levels of economic development of OECD countries. Consequently, it has been identified that privatization, liberalization and regulation reforms for countries which have different income levels have different effects in terms of their impacts either separately or together.