Türkiye'de kamu alımları politikası; devlet piyasa ilişkisinin karşılıklı bağımlılığı üzerinden bir inceleme
Public procurement policy in Turkey; an analysis from the point of interdependence between state and market
- Tez No: 358780
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF ARGUN AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Kamu hizmeti sunumunda devletin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden birisi, hizmetin belirli bir bedel karşılığı üçüncü kişilere yaptırılmasıdır. Kamu yönetiminde uzun süredir kullanılan bu yöntemin basit tedarik işlevi olmasının yanı sıra, bir kamu politikası konusu olarak incelenebileceği öngörülmüş ve bu tespitten hareketle de, tez içinde devletin ihale işlemleri bir bütün olarak kamu alımları terimiyle kavramsallaştırılarak kamu alımları politikasının analizi yapılmıştır. Analiz çalışmasında inceleme konusunun siyasal, sosyal ve yönetsel özelliklerinin bulunması amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle tanımlama ve değerlendirme ayrımları tasarlanmıştır. Politikanın tanımlanmasında kamu alımlarının bir altyapı unsuru olarak kamu maliyesiyle ilişkili olduğu değerlendirilmiş ve bu ilişkinin içeriği araştırılmıştır. İnceleme nesnesinin üstyapısal öğesi olarak değerlendirilen kamu ihale hukuku ise tezin ilk ayrımının ikinci başlığı olmuştur. İlk ayrımda yapılan tanımlamanın ardından kamu alımları politikası başlığında, devlet ve piyasanın karşılıklı bağımlı olduğu önermesi değerlendirilmiştir. Devlet ve piyasanın yapısal olarak birbirinden çok farklı öğeler olmadıkları, bu nedenle kamu alımları politikası açısından her iki öğenin de birbirlerine ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu başlıkla sermaye birikimi için devletin bu politikayı bir araç olarak kullandığı, belirli durumlarda da aynı politikanın sermayenin pazar ihtiyacına karşılık verdiği görülmüştür. Çalışmanın ikinci ayrımında karşılıklı bağımlılık ilişkisinin yapısı da incelenmiş ve sürdürülebilirlik kavramının bu politikayla ilişkisi tartışılmıştır. Bağımlılığın yönetimi başlığında kamu alımları politikasında karar alma süreçleri ele alınmış ve sınıfsal çıkarların bu sürecin temel unsuru olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada, Türkiye'de kamu alımları politikasının hangi kavramlarla tanımlanıp değerlendirilebileceği inceleme konusu yapılmış ve politikanın siyasal-iktisadi örgütlenme ilkeleri araştırılmıştır. Sonuçta devlet ve piyasanın kamu alımları alanında birbirine karşılıklı bağımlı olduğu, politikayı sermaye sınıfının çıkarlarının belirlediği, politikanın sürdürülebilir ilkeler üzerine biçimlendirildiği, bunun bir sermaye birikimi yarattığı, oluşumun üst yapısının kamu ihale hukuku, altyapısının ise kamu maliyesi çerçevesinde göründüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the common methods used to deliver public services is to outsource them by contracting third parties. Apart from being a simple function of providing public services, this long-used method is also considered worthy of research as a subject of public policy. From this point of view, this thesis conceptualizes the state's contracting policy with the term 'public procurement' and thus analyzes the policies related to the practice of public procurement. The analysis contained in this paper aims at including the political, social and administrative aspects of this policy. To this end, a distinction is made between definition and evaluation. For the definition part of this policy, it is considered that public procurement is related to public finance as an infrastructural definition and the subject researched under this part is the content of this relation. The public procurement law, which is considered the superstructure of the research subject, constitutes the second heading of the first part of the thesis. Following the definition arrived within the first part, we will touch upon the premise of interdependence between state and market under the heading for public procurement policy. Here we arrive at the conclusion that state and market do not structurally differ from each other and for this reason both elements are mutually dependent in terms of public procurement policy. Under this heading, it is observed that the state utilizes this policy as an instrument for capital accumulation and in certain cases the same policy serves to provide a market for capital itself. In the second part of the thesis, the structure of the abovementioned interdependence is analyzed and the concept of sustainability is discussed in relation to this policy. Under the heading 'management of interdependence', the decision making process of the contracting policy is examined and it is observed that class interests play a vital role in the adoption of the policy. To sum it up, this thesis deals with concepts which can be used to define and evaluate public procurement policies in Turkey, while taking into consideration the political and economical mechanism underlying the policy itself. As a result, we arrive at the conclusion that the state and the market are interdependent in terms of public procurement policy and that the policy itself is designed in accordance with the interests of capital. The thesis also points out that public procurement policy is in line with the principle of sustainability and this leads to the accumulation of capital. The superstructural aspect of this formation finds its expression in the public procurement law, while its infrastructure is revealed in public finance.