Hitit Çağı'nda Anadolu'da anaerkil izler
Matiarchal traces in Anatoliain the Hittite Period
  1. Tez No: 358795
  2. Yazar: TÜLİN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Fransızca dichotomie, İngilizce dichotomy olarak kullanılan dikotomy kavramı Yunanca dikha (ayrı) ve tomos (kesme) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Kullanıldığı disipline göre anlamı çeşitlense de kavramın özünü oluşturan“ikililik”,“çift başlılık”,“iki eşit parçaya ayrılma”oluşturur.“ MÖ. II. Bin Yılda Anadolu'da Hititler Dönemi'nde Anaerkil İzler”başlığını taşıyan bu çalışmada dikotomy, MÖ. II. bin yıl boyunca Anadolu'ya egemen olan Hitit toplumunun din, hanedanlık ve aile ilişkilerinin analizindeki“ikililiği”vurgulamak amacıyla kullanılmıştır. Hitit toplumundaki ikililik, yani kadın ve erkek cinsinin birbirini bütünlemesi, tamamlaması kendisini“tanrı-tanrıça”;“kral, kraliçe”ve“anne, baba”ilişkilerinde açığa vurmaktadır. Evreni yöneten tanrılar topluluğunun başı olan eril Fırtına Tanrısı'nın yanında eşit yer yer daha fazla yetkiye sahip (Arinna'nın)“Güneş Tanrıçası”; Yeryüzü hâkimiyetine sahip olduğu varsayılan bir kralın yanında yönetime ortak olan bir“kraliçe”; hane halkı üzerinde egemen babanın yanında üretime doğrudan katılan hak sahibi“anne”figürü, Hititlerin ne kadar ataerkil oldukları sorgulamasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada amaçlanan da yazılı belgelerin ışığında bu sorgulamayı yapmak ve Hitit ataerkilliğinin kırılma noktalarını tespit edebilmektir.
Özet (Çeviri)
The“dichotomy”term, Fr.“Dichotomie”, is a compound which is formed by compounding two words, Gr. dikha (separate) and tomos (cutting). Although the meanings of this word increase in variety for its using contexts, the core meaning of these terms as“duality, two headed, cutting two equal parts”has never changed. In this study, called as“The matriarchal marks in Hittite Anatolia in 2nd millennium BC.”, the term dichotomy was used to stress“duality”in the analyze of religious, dynastic and family relationships of Hittite society which reigned in Anatolia throughout 2nd millennium BC. The duality concept in Hittite society, i.e. becoming integrated of woman and man, appears itself as a few relationship forms like“god-goddess”, King-queen“ and ”father-mother“. Some facts that the sun goddess of Arinna has an equal place near Storm god, the head of assembly of gods ruling the universe, and more authority than him; the ”queen“ joined to the administrative issues near king, who was the owner of earth domination; the ”mother" participated directly to the production near father, the sovereign over households, make us to think how Hittites were patriarchal. In this study, we aim to investigate suchlike items in the light of written sources, and also to determine breakpoints of Hittite patriarchal order.